Heliga Birgitta har två firningsdagar i kyrkan i Sverige, hennes dödsdag (eller himmelska födelsedag som det kallas i kyrkan) den 23 juli och dagen för hennes kanonisering, 7 oktober (1391). 1470 bestämde ärkebiskop Jakob Ulvsson att S:t Birgittas festdag skulle firas i hela landet. Hon är sedan 1999 ett av Europas skyddshelgon; de andra är Katarina av Siena och Edith Stein (Teresa Benedicta av Korset).
Den orden som Heliga Birgitta grundade, Ordo Sanctissimi Salvatoris 'O.Ss.S. (Den heliga (allraheligaste) Frälsarens orden har fyra grenar.
- Den medeltida grenen har två självständiga nunnekloster (inte längre några munkar), Pax Mariae i Vadstena och Maria Refugie i Uden, Nederländerna.
vadstena.jpeg
(Vadstena)
- Den spanska grenen grundades på 1630-talet av Marina de Escobar och har fem självständiga kloster i Spanien och fyra i Mexiko.
- Den romerska grenen grundades år 1911 av svenskan Elisabeth Hesselblad, som helgonförklarades 2016. Moderhuset finns i Rom med ett 50-tal kommuniteter över hela världen, bland annat i Birgittasystrarnas kloster i Djursholm och Birgittagården i Falun.
djursholm.jpeg
(Djursholm)
Birgittagården.jpeg
(Falun)
- Den fjärde grenen är birgittinska munkar som sedan 1976 har ett självständigt munkkloster i Oregon, USA.
Under medeltiden var Vadstena kloster birgittinerordens moderkloster. Det fanns också birgittinkloster i Nådendal i Finland, i Maribo och Mariager i Danmark, i Bergen (Munkeliv) i Norge, i Tallinn i Estland, i London (Syon House) i England, Altomünster i Bayern plus en del kloster på andra platser i Europa.
---
Moderhuset i Rom är värt ett särskilt omnämnande. Det är det hus där Heliga Birgitta bodde från 1353 till sin död 1373. Efter det var det under många år ett härbärge för svenskar. Påven anförtrodde husets förvaltning åt den landsflyktige Olaus Magnus, som sedan 1549 där hade sin bostad. Efter en tid i utländska händer överläts huset 1673 åt drottning Kristina, som till sin död utövade styrelsen för verksamheten. Efter Kristinas död 1689 återgick huset i birgittinerordens ägo. Under 1800-talet avlöste olika klosterordnar varandra i byggnaden.
1931 lyckades Elisabeth Hesselblad, med hjälp av Markis Claes Lagergren, köpa huset av karmelitorden för 3 miljoner lire (motsvarande cirka 90 miljoner svenska kronor idag). Finansieringen löstes genom donationer av en norrman och en engelsman (500 000 lire vardera), påven Pius XI (en miljon lire) och Claes och Mary Lagergren (en miljon lire). Sedan dess har det varit ett birgittinkloster. Vid Birgittahuset finns en liten barockkyrka, Santa Brigida a Campo de' Fiori, helgad åt heliga Birgitta. Annandag jul varje år är alla svenskar som är bosatta i Rom inbjudna till Birgittahuset.
birgittahuset.jpeg
---
Sedan 1920 finns Societas Sanctæ Birgittæ, en sammanslutning av tredjeordensliknande karaktär av män och kvinnor inom Svenska kyrkan. SSB grundades av personer som i en tid av vad man upplevde som liturgisk och teologisk utarmning längtade efter ett rikare gudstjänstliv, oftare återkommande nattvardsfirande, ett innerligare andaktsliv och en mera bibel- och bekännelsetrogen förkunnelse i Svenska kyrkan. En av tillskyndarna var ärkebiskop Nathan Söderblom. SSB:s strävan till ett liturgiskt rikare gudstjänstliv står i den högkyrkliga traditionen och har bidragit till 1900-talets gudstjänstutveckling i hela Svenska kyrkan.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.