Sida 1 av 2

Macholedare

Postat: 15 september 2018, 18:54
av Amund
En hel del politiska ledare har ju insett att det finns en hel del popularitet att tjäna på att låta sig fotograferas i olika aktiva sammanhang. Det kan handla om att man arbetar med kroppen, idrottar eller idkar välgörenhet, det förstärker bilden av en ledare som är en del av folket.

Det är förmodligen en slump men jag menar att det det finns slående likheter mellan Mussolini och Putin på detta område. Bägge älskar att låta sig fotograferas när de utför manliga, fysiska och krävande sysselsättningar. Jag tycker det är konstigt att inte flera toppolitiker världen över utnyttjar denna genväg till att framstå som folkliga och jordnära, visst, många är med i TV-soffor och pratar vardagsproblem som blöjbyte och mjölkpriser men Putin och Mussolini går all in på något sätt i sin iver att likställa sin fysik med sin storhet. Kan man kategorisera Putin och Mussolinis beteende på någon politisk skala på något sätt?


Macho1.jpg
Macho1.jpg (7.6 KiB) Visad 3193 gånger
Macho2.jpg
Macho2.jpg (254.09 KiB) Visad 3193 gånger
Macho3.jpg
Macho3.jpg (13.51 KiB) Visad 3193 gånger
Macho4.jpg
Macho4.jpg (9.33 KiB) Visad 3193 gånger
Macho5.jpg
Macho5.jpg (9.45 KiB) Visad 3193 gånger

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 19:01
av Amund
Har sett hur Putin grillar kött med Medvedjev i Sotji och häromdagen stod Putin och stektew Blinier med Kinas ledare Xi Jinping. Sedan la de på rom och smakade av med vodka. Det framgick klart att Putin framstod som mer bekväm än Xi, han såg mycket besvärad ut menar jag.

Länk

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 20:10
av hilbert
Det har också talats om likheterna mellan Mussolini och Trump när det gäller kroppsspråk.

https://www.youtube.com/watch?v=owNxtpLcZCU

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 20:12
av Hans
De dricker som fruntimmer och den kaviarskålen vill jag ha.

Allvarligt talat, bra fråga. Diktaturer motsv. kanske kräver/tillåter/uppmuntrar det? Har vi något demokratiskt exempel i modern tid på hur en statschef velat visa upp sig som en 'Riktig Man'? Och bland de fåtalet kvinnliga statschefer vi känner till finns det något motsvarande?

MVH

Hans

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 20:16
av unmo300
Kanske lite långt bak i tiden, men den amerikanske presidenten Theodore Roosevelt var väl en riktig machokille.

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 20:20
av Hans
Sant, fast inte alltid:

Bild

Och om vi avgränsar oss till 1900 och framåt så hör han hemma här.

MVH

Hans

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 20:38
av unmo300
Ja, det är vad man väldigt omacho kan kalla en gullig historia. http://www.theodoreroosevelt.org/site/c ... _Story.htm

Re: Macholedare

Postat: 15 september 2018, 21:26
av Amund
Hans skrev:
15 september 2018, 20:12
De dricker som fruntimmer och den kaviarskålen vill jag ha.
Samma här! :) Blinier, kaviar och vodka, något att bjuda gästerna på.
Hans skrev:
15 september 2018, 20:12
bland de fåtalet kvinnliga statschefer vi känner till finns det något motsvarande?
Kanske inte så du menar men eftersom det enligt bilderna ovan verkar vara barbröstat som gäller, och även om hon inte var statschef så har vi ju alltid den italienska parlamentsledamoten Cicciolina. :)
Cicciolina.jpg
Cicciolina.jpg (26.53 KiB) Visad 3164 gånger
Fast det var nog mer på skämt, sorry - kunde inte låta bli! :oops: (radera gärna).

Självklart var Teddy Roosevelt macho på sin tid. Vid den tiden passar kanske det spanska begreppet Caudillo in. Även om det förknippas med just Franco så är det en gammal latinamerikansk benämning på en auktoritär och kompetent stark machoman som vet vad som krävs både som man och ledare.

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 09:43
av Donkeyman
Det finns många sätt att vara macho på. Jag minns mycket väl den Franske president Mitterand som gott uppe i åren höll en älskarinna vid sidan av sin hustru. Bägge deltog för övrigt i hans begravning. Men det som antagligen skulle ha åstadkommit en moralisk politisk skandal här i Sverige såg man i Frankrike som en styrka. Många uttryckte sin stolthet över att ha en president som kunde hålla både hustru och älskarinna i sin höga ålder. Vilket väl också kan betecknas som macho på något sätt.

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 12:12
av unmo300
Nu när Donkeyman för tankarna in på Frankrike så verkar det vara vanligt att franska presidenter håller sig med älskarinnor, förutom Macron som nog är en antites av machoman.
Macron.jpg
Macron.jpg (84.89 KiB) Visad 3130 gånger

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 12:22
av mrsund
Cowboys! Dock med kläder på.

Lite svårare i Sverige, Fälldin är väl den som kommer närmast.
d9fe966a4c246f5f6d8f8d24d94f0fce.jpg
d9fe966a4c246f5f6d8f8d24d94f0fce.jpg (16.52 KiB) Visad 3128 gånger
5a1eebc6169169c4bec8f2dfc328d240.jpg
5a1eebc6169169c4bec8f2dfc328d240.jpg (24.66 KiB) Visad 3128 gånger
Ronald-Reagan-Rolex-Ranch-1983.jpg

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 12:31
av sveahk
Berlusconi, ärketypisk italiensk Bunga-bunga-party macho i högan ålder - kar'n är nu 82...
berlusconi.jpg
berlusconi.jpg (6.15 KiB) Visad 3122 gånger
...med ett huvud där inte mycket är original!

Hans K

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 12:58
av unmo300
Så här tuff ser man ut om man har utbildats vid Sandhurst - King Abdullah II of Jordan.
king.jpg
king.jpg (9.37 KiB) Visad 3116 gånger

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 14:31
av Amund
unmo300 skrev:
16 september 2018, 12:12
Nu när Donkeyman för tankarna in på Frankrike så verkar det vara vanligt att franska presidenter håller sig med älskarinnor, förutom Macron som nog är en antites av machoman.
Macron.jpg
:D

Re: Macholedare

Postat: 16 september 2018, 14:43
av Amund
Kan man då fastslå att beteendet inte är en del av någon särskild ideologi utan kanske mer någon sorts kulturell egenhet i olika länder och tider? Undrar hur en Löfvén med bar överkropp och motorsåg skulle påverka hans opinionssiffror? :)

Iofs kanske både Mussolinis fascism och Tredje Rikets nazism försökte lyfta fram idrotten och det grova rena atletiska arbetet med händerna som en nationalkaraktär, och även alla kommunistiska regimer, inte minst Maoismen är ju besatt av idealarbetare och idealbonden som nationell frontkämpe.