Sida 1 av 1

Romantikens betydelse för samhällslivet

Postat: 10 maj 2003, 16:01
av Tommie
Romantiken var 1800-talets stora idéströmning på det kulturella planet.

Men vad innebär romantiken och hur kan man tänka sig att den kom att påverka aspekter i hela samhällslivet??

Postat: 10 maj 2003, 22:02
av Ereyk
Romantiken var tätt förenat med konservatismen, de ansåg att landskapen skulle lämnas orörda och var emot industialiseringen. Väldigt mkt tillbaka till gamla tider; Det var då som det stora intresset för allmogens kultur dök upp (Kulturen i Lund är resultatet av Georg Karlin, som ville bevara det gamla, och man började bygga muséer och restaurerade gamla borgar till ursprungligt skick). Mycket sentimentalitet och längtan till urmänniskan, dvs någonstans på medeltiden i en oskuldsfull värld (som naturligtvis aldrig har funnits, men det var såhär romantikerna tänkte).
Walter Scotts bok om Ivanhoe är en typisk representant för denna strömning.

Postat: 11 maj 2003, 10:30
av Djinghis Khan
Romantiken var inte helt konservativ, då den var kritisk mot den etablerade kyrkan och i många fall kristendomen som sådan
Vidare så är det ganska komiskt att många förmögna landägare lät uppföra (nygjorda) medeltida ruiner på sina ägor!

Postat: 12 maj 2003, 15:42
av Ereyk
Finns ett exempel på en sån falsk ruin i Malmö, byggt av en medeltidsintresserad förmögen villaägare på sin tomt.. När villan sedan revs och man byggde radhus på tomten fick ruinen stå kvar. Många människor tror fortfarande på att ruinen var någon gammal medeltidsbyggnad.

Postat: 13 maj 2003, 12:04
av hans lindquist
Romantikens vurm för den historiska traditionen och det heroiska, storslaget tolkad av bl a Richard Wagner, yttrade sig militärt i en vurm för stora kavallerichocker med blanka vapen och infanterianfall "skuldra vid skuldra" i öppen terräng långt efter det att vapenutvecklingen gjort taktiken hopplöst föråldrad. I kejsartidens Tyskland anbefallde Wilhelm II att allt kavalleri skulle utrustas med lans, och en spektakulär kavallerichock av något av kaiserns favoritregementen avslutade traditionsenligt varje större manöver. En nyutkommen amerikansk bok - The kaisers army - handlar om kvardröjande riddarromantik i det för sin tid högindustrialiserade Tyskland.
I Frankrike gick en del anrika kavalleriförband i fält 1914 iförda kyrass, dvs riddarrustningens harneskdel - som de samtida repetergevären utan vidare sköt rakt igenom.
Vid samma tid uppenbarade sig ryska tsarissans beridna garde på ostfronten iförda stilfull vit slängkappa, försilvrad pickelhuva och givetvis blanka vapen - och fick stora problem med taggtrådshindren som Ostpreussens landstorm envisades med att montera upp framför sina ställningar. I boken "Generaler och likställda" har DN-journalisten Jolo genom intervjuder med en mirakulöst nog överlevande rysk regements- eller rättare sagt sekondchef för det nyssnämnda gardesregementet skildrad det sanslösa kavallerianfallet anno 1915.
Militärt kom romantikens heroism, antirationella anfäktelser och historievurm att betinga ett stundom mycket högt pris.

Postat: 14 maj 2003, 03:01
av Scout
Nationalismen.....mer behövs kanske inte sägas....skapades inte direkt men formades definitivt av naionalromantik e t c och är mycket en (om ej helt?) en uppfinning, enligt många historiker och etnologer t e x.

Postat: 14 maj 2003, 20:48
av LasseMaja
Romantiken är en reaktion mot den rationella upplysning. Romantiken tar avstånd ifrån den närmast mekaniska bild av tillvaron som ibland ges av allt för rationella tänkare. Romantiken ger företeelser som "kärlek", "själ", "känslor", "skönhet" och "tro" en plats i en värld där allt tycktes vara styrt av matematiska lagar.

Postat: 15 maj 2003, 14:33
av Scout
Överheten skrämdes mycket riktigt av rationalismen samt minst lika mycket av industrialismen. Man fruktade för (de f d bönderna) de nyinflyttade arbetarnas vandel i de växande städerna, för att ge folket nåt att hålla sig till så intensifierades ansträngningar att konkretisera det specifikt nationella, folklivsforskning uppstod p g a detta t e x, för att ge gemene man en identitet och plats i tillvaron, när de gamla samhället försvann. Traditioner tillkom eller lokala sedvänjor blev allmänna, t e x är det brittiska kungafirandet är t e x ca 100 år gammalt.