Grishalskriget

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
hilbert
Medlem
Inlägg: 3267
Blev medlem: 30 juni 2008, 23:07

Grishalskriget

Inlägg av hilbert » 29 november 2021, 13:47

Är det någon som känner igen det här:
Ett exempel är grishalskriget för drygt 20 år sedan. I Skåne säger vi nämligen ibland grishals om vad svenskarna kallar karré. Detta var långt innan trollning blev ett begrepp, men en farbror på bygden författade en insändare till lokaltidningen där han utgav sig för att vara en stockholmsdam. Damen och hennes familj hade stannat hos lanthandlaren i Vitaby, och barnen hade sett lanthandlarens trottoarpratare med texten grishals. Barnen hade börjat gråta för att skåningarna var elaka mot grisarna, varför damen krävde att skåningarna i alla fall under sommarmånaderna skulle säga karré i stället för grishals.

Alltihop var påhittat men det tog hus i helvete. Lokalbefolkningen försvarade med näbbar och klor sin rätt att säga grishals. Svenskarna krävde att vi skulle säga karré. Snabbt utvidgades kriget från semantik kring styckdetaljer till Skåne mot Sverige och Sverige mot Skåne.

Det intressanta här var att svenskarna inte backade när skåningarna reste ragg, utan i stället avancerade och menade att Skåne var deras – inte skåningarnas. När svenska insändarskribenter på fullt allvar krävde ett regelrätt folkutbyte för att kväsa de förhatliga skåningarna drog lokaltidningen ett streck i debatten.
https://timbro.se/smedjan/banjohogern-v ... ad-i-fred/

Artikeln är för övrigt intressant av andra skäl också.

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Re: Grishalskriget

Inlägg av Sarvi » 29 november 2021, 17:18

Hexmaster har koll: http://faktoider.blogspot.com/2021/06/g ... -1994.html

Timbros beskrivning av svenskarna i plural: ”Det intressanta här var att svenskarna inte backade när skåningarna reste ragg, utan i stället avancerade och menade att Skåne var deras – inte skåningarnas.” är alltså inte helt korrekt eftersom det var EN svensk komiker som stilla drev med skåningarna: https://www.ystadsallehanda.se/skane/sa ... slojas-nu/

Skriv svar