Vad är felet med världsekonomin?

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 11 april 2015, 18:46

Nu ska det här inte bli någon lång doktorsavhandling utan enbart spekulationer från min sida. :D

Världens ekonomi mår inte bra och ingen har något bra recept för hur man ska komma tillrätta med problemen, om man ser till tidigare kriser så kan man oftast tydligt se i backspegeln vad obalanserna bestod i så för den efterkloke framstår allt mycket enkelt, det är lätt att se vad problemen berodde på.

Självklart har globaliseringen medfört att en stor del av världens befolkning har lyfts ur fattigdom, så oavsett de problem som liberaliseringen och internationaliseringen av ekonomin har medfört så är det svårt att betrakta den som misslyckad.

Vilka är då de stora ekonomiska problem som världen står inför idag?

Deflationen – Priserna sjunker. Det kanske låter bra men i en välmående ekonomi bör man ha lite lagom inflation, har man inte det så hämmas investeringarna, ingen lånar till investeringar eftersom lånet bara blir större och större. Dessutom är förmodligen deflationen ett tecken på en svag efterfrågan, eller ”lågt kapacitetsutnyttjande” som det heter på det ekonomiska språket.

Samtidigt som den ekonomiska aktiviteten är låg så översvämmas marknaden av billiga pengar, dvs. att räntan (priset på pengar) är låg och centralbankerna öser ut pengar på marknaden för att få igång investeringar. Men marknaden verkar inte intresserad av dessa billiga pengar, utan de söker sig till en redan mättad obligationsmarknad som inte vill ha eller behöver mera pengar, därför letar sig pengarna vidare till aktiemarknaden och driver upp aktiekurserna till nya rekordnivåer. Dessa rekordnivåer på börsen som vi ser idag skrämmer mig, det finns inga vinster i företagen som motsvarar kurserna utan det är helt enkelt så att pengarna har ingen annanstans att ta vägen än att investeras på aktiebörser världen över.

När kommer kraschen?

Det kan ingen svara på men jag förstår inte hur världens regeringar och centralbanker nu verkar tävla om att hitta på nya sätt att få ut ÄNNU MERA pengar på marknaden (de kallar det för kvantitativa lättnader), pengar som ingen törs eller vill använda, det senaste modet är ju minusränta där man får betala för att sätta in pengar. Jag menar att man borde inse att det inte är bristen på kapital som är problemet, det finns hur mycket pengar som helst till utlåning och dessutom till århundradets lägsta ränta… ändå vill ingen investera – Alltså begriper jag inte hur detta kan få fortgå? Det är väl uppenbart att felet ligger någon annanstans.

Vad är felet?

Jag har självklart inte någon universallösning, lika lite som någon annan, men jag tar mig ändå friheten att spekulera i vad obalanserna beror på.

Jag tror att det är avsaknaden av långsiktiga offentliga investeringar som är det stora felet, en ekonomi som bygger på en kortsiktig privatkonsumtion kan knappast bli uthållig. Ser man historiskt så har de moderna framgångsrika nationalstaterna (på 1800-talet) gjort stora investeringar i infrastruktur, under industrialismens uppbyggnadsskede var de offentliga beställningarna enormt omfattande i förhållande till den totala ekonomin. Detta har fortsatt under förra seklet med mastodontinvesteringar i elnät, vägnät och telenät, hamnaanläggningar, kanaler, forskning, enorma utbildningssatsningar etc. Men var är de långsiktiga investeringarna idag?

Det kanske är ett politiskt problem att ingen politisk kraft finner det mödan värt att i en valdebatt behöva försvara en satsning vars nytta man kan se tidigast om 25-30 år? Istället fortsätter vi att med ökad privat köpkraft, hålla uppe ekonomin genom att köpa billiga kinesisktillverkade prylar i plast som håller 1-2 år, samtidigt som ingen satsar på morgondagens samhälle, det saknas knappast offentliga investeringsbehov.

Jag tycker att frågan är både intressant och framförallt relevant. Vi har en riksbankschef som sitter och funderar på hur mycket ytterligare minusränta han ska komma med för att vi ska få lite inflation, är det bara jag som tappat förtroendet för dessa ”kvantitativa lättnader”..?

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 16720
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Markus Holst » 11 april 2015, 19:22

Om vi ser till Sverige, så tror jag de låga räntorna är problemet. Dessa används inte till investeringar och i stort sett inte till konsumtion heller. De anvåbds till att köpa för stora bostäder. Eftersom dessa inte amorteras sker inget sparande och inga pengar släpps loss till konsumtion utan bara till räntor.

För svensk del borde bankerna ha en diffirentierad ränta med hög ränt för bolån och lån som inte amorteras och låg ränta på investeringslån. Då skulle pengarna användas till annat än att betala bolåneräntor och vi skulle få konsumtion vilket skulle motverka deflationen.

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 11 april 2015, 20:33

Markus Holst skrev:Om vi ser till Sverige, så tror jag de låga räntorna är problemet. Dessa används inte till investeringar och i stort sett inte till konsumtion heller. De anvåbds till att köpa för stora bostäder. Eftersom dessa inte amorteras sker inget sparande och inga pengar släpps loss till konsumtion utan bara till räntor.

För svensk del borde bankerna ha en diffirentierad ränta med hög ränt för bolån och lån som inte amorteras och låg ränta på investeringslån. Då skulle pengarna användas till annat än att betala bolåneräntor och vi skulle få konsumtion vilket skulle motverka deflationen.
Jag tycker att mycket av det du skriver är kloka ord. Just bostadspriserna kan man undra hur länge de ska pumpas upp med närmast gratis kapital?

Om det inte ska sluta i en bubbla krävs det nog att man snart gör någonting åt detta, att bostadspriserna länge ökat runt 10 % årligen är inte det värsta, det värsta är enligt mig att de flesta ”experter” trots detta prisrally hävdar att marknaden är sund och att det inte finns någon bubbla. :roll:

Jag kanske ska förtydliga att jag anser att enbart offentliga investeringar kan utgöra det lokomotiv som för världsekonomin framåt, privatkonsumtion är alldeles för nyckfull och oberäknelig och sällan målmedveten, det är inte koreanska platt-TV apparater som bygger vår framtid, snarare snabbtåg och innovativa energilösningar som ligger i den tekniska framkanten.

Säga vad man vill om Göran Persson men han sa något som jag tycker är en stor visdom.
Göran Persson sa, inte skrev:
Politik är som att cykla, om du inte trampar så ramlar du till slut omkull.

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 12 april 2015, 17:08

Eftersom jag menar att gigantiska offentliga investeringar är det lokomotiv som kan dra med sig den övriga ekonomin så omfattar det självklart även en kraftig upprustning av försvaret, men helst bör det då ske med forskning och utveckling inom landet där det då förhoppningsvis ger positiva bieffekter inom den civila sektorn.

Jag vill även betona att en offentlig satsning inte nödvändigtvis innebär någon form av socialism, det viktiga är att jag har svårt att se hur den spretiga privata efterfrågan ska kunna generera de stora beställningar som jag efterlyser. Idag verkar regeringar och centralbanker enbart se som sin uppgift att förse marknaden med kapital, men det gör ingen nytta om marknaden inte kan, törs eller förstår behoven. Det är endast på den politiska vägen man kan formulera och planera för de långsiktiga behov som kommer att krävas i framtiden, men framför allt göra beställningarna.

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 16720
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Markus Holst » 12 april 2015, 17:38

Amund skrev: Jag vill även betona att en offentlig satsning inte nödvändigtvis innebär någon form av socialism, det viktiga är att jag har svårt att se hur den spretiga privata efterfrågan ska kunna generera de stora beställningar som jag efterlyser.
Det där är för mig grunden i socialism: Staten tvingar mig att köpa saker för mina skattepengar, saker jag själv inte efterfrågar.

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 12 april 2015, 18:12

Markus Holst skrev:
Amund skrev: Jag vill även betona att en offentlig satsning inte nödvändigtvis innebär någon form av socialism, det viktiga är att jag har svårt att se hur den spretiga privata efterfrågan ska kunna generera de stora beställningar som jag efterlyser.
Det där är för mig grunden i socialism: Staten tvingar mig att köpa saker för mina skattepengar, saker jag själv inte efterfrågar.

Tack för din synpunkt Markus men jag håller inte med dig, hur staten använder de gemensamma tillgångarna är ju något som våra folkvalda ska avgöra (i den mån det nu fungerar :wink:) . Som exempel kan vi ta USA:s regering som lägger ut ca 3500 miljarder USA-dollar årligen (= mycket skattepengar), det betyder ju inte att dessa pengar automatiskt är socialism? Inte som jag ser det i alla fall. Stater både ger och tar, det är få företag som skulle överleva om inte staten bygger och underhåller den infrastruktur som krävs för att företagsamhet kan ske överhuvudtaget. Det är sällan den enskilde individen efterfrågar morgondagens infrastruktur och tekniska infrastruktur som krävs för att ligga i framkant i en numera mycket hårt konkurrensutsatt världsekonomi.

Självklart kan även den privata sektorn svara för stora delar av investeringar för morgondagen, men det förutsätter då ofta ett stort risktagande som få är beredda att ta, jag upplever att stater med en förvisso aktiv och stark privat sektor men med en obefintlig eller initiativlös statsförvaltning sällan utvecklas i samma utsträckning.

Fast jag respekterar åsikten att skatter i princip är fel och att all ekonomi ska vara privat, fast jag tror inte på modellen om man vill tillhöra kategorin moderna industriländer.

Användarvisningsbild
Martin Lundvall
Medlem
Inlägg: 5323
Blev medlem: 22 mars 2003, 10:05
Ort: Mer Lund än Moskva
Kontakt:

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Martin Lundvall » 13 april 2015, 13:10

Offentliga investeringar kan vara bra, men de måste ha ett syfte mer än att vara offentliga invester. Spanien har investerat mycket i infrastruktur, som idag knapps används.
I Kina sprider nybbygda spökstäder ut sig.
Fiberutbyggnad i Sverige borde vara samhällsekonomiskt lönsamt.

Så lika mycket bör man ställa sig vad världrn behöver.

/martin

Användarvisningsbild
Dalmas
Medlem
Inlägg: 2236
Blev medlem: 10 april 2002, 11:25
Ort: Torde framgå

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Dalmas » 13 april 2015, 13:22

Frågan som borde ställas är kanske "Vad är det för fel på västvärlden?"

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 16720
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Markus Holst » 13 april 2015, 19:50

Martin Lundvall skrev:Offentliga investeringar kan vara bra, men de måste ha ett syfte mer än att vara offentliga invester. Spanien har investerat mycket i infrastruktur, som idag knapps används.
I Kina sprider nybbygda spökstäder ut sig.
Just så. Hade politiker varit bra affärsmän hade de aldrig blivit politiker. Därför bör politiker hållas borta från samhällsplanering och investeringar. Det går väl sällan rätt när staten ger sig in i sådant.

LasseMaja
Redaktör emeritus
Inlägg: 4808
Blev medlem: 22 januari 2003, 08:19
Ort: Dalarna

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av LasseMaja » 13 april 2015, 19:55

Markus Holst skrev:Därför bör politiker hållas borta från samhällsplanering och investeringar. Det går väl sällan rätt när staten ger sig in i sådant.
Det är väl just sådant staten är till för? Samhällsplanering som ser över de olika särintressena.

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 16720
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Markus Holst » 13 april 2015, 20:01

Staten skall skydda oss.

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 13 april 2015, 20:08

Martin Lundvall skrev:Offentliga investeringar kan vara bra, men de måste ha ett syfte mer än att vara offentliga invester. Spanien har investerat mycket i infrastruktur, som idag knapps används.
I Kina sprider nybbygda spökstäder ut sig.
Fiberutbyggnad i Sverige borde vara samhällsekonomiskt lönsamt.

Så lika mycket bör man ställa sig vad världrn behöver.

/martin
Absolut! Du har en viktig poäng här, men det kan samtidigt vara svårt att förutsäga vad som kommer att vara samhällsekonomiskt lönsamt på sikt, exempel på felssatsningar finns det gott om. Jag menar nog ändå att det historiskt är de länder som försöker ligga i framkant vad gäller ny teknik och som bygger rätt förutsättningar för framtiden som också lyckas bäst i längden, det är sällan som länder utan stora offentliga satsningar lyckas hävda sig i toppen av den ekonomiska konkurrensen.

Egentligen är min poäng att sådana gigantiska satsningar har minskat kraftigt under senare tid i många I-länder, man får idag gå till tillväxtländer för att hitta den typen av investeringar som i sig kan dra med sig landet i en ekonomisk boom. Läste nyss att Kina ensamt har mer höghastighetsjärnväg än resten av världen tillsammans, och man planerar mer och mer liknande (kostsamma)satsningar, samma sak på energiområdet där tillväxtländerna ofta ligger längre fram medan vissa västländer låter ryssarna bygga kärnkraftverk med gårdagens teknik.

Om jag har rätt i att långsiktigheten försvunnit så kanske det beror på strukturbrister i demokratin? En regering vars mandat sträcker sig några år framåt har svårare att genomdriva dyra projekt vars stora nytta kanske ligger 30-40 år framåt, sådan ekonomisk planering kan nog vara lättare om regimen inte behöver granskas och bli omvald vart tredje eller fjärde år.

Betonar åter att jag i första hand försöker förstå varför världsekonomin som helhet står stilla, åtminstone i de rikare länderna. Jag tror att det finns strukturella fel som förklarar varför världens ekonomier har gått i stå, ingen satsar längre på nya innovationer trots att det aldrig har varit billigare än nu och jag menar att privat konsumtion inte ensam kan stå för tillväxten i samhället. Det enda som håller igång ekonomin idag är att centralbankerna trycker mer och mer pengar, men det hjälper inte, ingen vill försöka bygga upp och satsa något med dessa billiga pengar och den enda lösning man har är att ösa ännu mera kapital över marknaden.

Användarvisningsbild
Göstring
Medlem
Inlägg: 1501
Blev medlem: 25 februari 2004, 06:59
Ort: Skåne/Dalarna

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Göstring » 13 april 2015, 20:27

Amund skrev: Betonar åter att jag i första hand försöker förstå varför världsekonomin som helhet står stilla, åtminstone i de rikare länderna. Jag tror att det finns strukturella fel som förklarar varför världens ekonomier har gått i stå, ingen satsar längre på nya innovationer trots att det aldrig har varit billigare än nu och jag menar att privat konsumtion inte ensam kan stå för tillväxten i samhället. Det enda som håller igång ekonomin idag är att centralbankerna trycker mer och mer pengar, men det hjälper inte, ingen vill försöka bygga upp och satsa något med dessa billiga pengar och den enda lösning man har är att ösa ännu mera kapital över marknaden.
Åldrande samhällen i nord och väst, stora årskullar som kommer ut på arbets- och familjemarknaden i syd. I de rikare länderna har man de senaste ~fyra decennierna försökt återuppväcka "the animal spirit" bland grånande befolkningar. Det har inte fungerat så bra.
Amund skrev: Om jag har rätt i att långsiktigheten försvunnit så kanske det beror på strukturbrister i demokratin? En regering vars mandat sträcker sig några år framåt har svårare att genomdriva dyra projekt vars stora nytta kanske ligger 30-40 år framåt, sådan ekonomisk planering kan nog vara lättare om regimen inte behöver granskas och bli omvald vart tredje eller fjärde år.
Det går nog inte att skylla på brist på långsiktighet och rädsla för stora projekt.
Kjell-Olof Feldt (Tiden nr 3 1971) skrev:Tidens ingress: Handelsminister Kjell-Olof Feldt analyserar i denna artikel den sk Werner-planen, som syftar till att skapa en ekonomisk och monetär union inom EEC. Man har skapat en federativ statsbildning, där federationen har alltför få och alltför trubbiga instrument och där delstaterna ur samordningssynpunkt är alltför starka men ändå berövats möjligheterna att bedriva en självständig politik, skriver Feldt.
Senast redigerad av 1 Göstring, redigerad totalt 13 gånger.

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 13 april 2015, 20:29

Markus Holst skrev:
Martin Lundvall skrev:Offentliga investeringar kan vara bra, men de måste ha ett syfte mer än att vara offentliga invester. Spanien har investerat mycket i infrastruktur, som idag knapps används.
I Kina sprider nybbygda spökstäder ut sig.
Just så. Hade politiker varit bra affärsmän hade de aldrig blivit politiker. Därför bör politiker hållas borta från samhällsplanering och investeringar. Det går väl sällan rätt när staten ger sig in i sådant.
Ja det är möjligt att det är så. Meningen med mitt resonemang är ju att försöka analysera varför världsekonomin stannat av trots alla stimulanser, alltså förstå varför de åtgärder som världens regeringar och centralbanker tar till inte verkar fungera. Jag väljer att tolka ditt inlägg som att du vill avskaffa staten som ekonomisk aktör och att det vore det bästa för ekonomin, en sorts Laissez faire alltså? Men en penningpolitik måste väl även ett sådant land ha, med någon form av ekonomisk infrastruktur som utgör ramarna för den [privata] företagsamheten?

Vad som man tycker är rätt eller fel är ju en politisk uppfattning och det respekterar jag, här tänkte jag mig mera av ekonomisk teori. :)

Amund
Stödjande medlem 2023
Inlägg: 9800
Blev medlem: 15 juni 2009, 08:52
Ort: Västerbotten

Re: Vad är felet med världsekonomin?

Inlägg av Amund » 13 april 2015, 20:38

Göstring skrev:
Amund skrev: Betonar åter att jag i första hand försöker förstå varför världsekonomin som helhet står stilla, åtminstone i de rikare länderna. Jag tror att det finns strukturella fel som förklarar varför världens ekonomier har gått i stå, ingen satsar längre på nya innovationer trots att det aldrig har varit billigare än nu och jag menar att privat konsumtion inte ensam kan stå för tillväxten i samhället. Det enda som håller igång ekonomin idag är att centralbankerna trycker mer och mer pengar, men det hjälper inte, ingen vill försöka bygga upp och satsa något med dessa billiga pengar och den enda lösning man har är att ösa ännu mera kapital över marknaden.
Åldrande samhällen i nord och väst, stora årskullar som kommer ut på arbets- och familjemarknaden i syd. I de rikare länderna har man de senaste ~fyra decennierna försökt återuppväcka "the animal spirit" bland grånande befolkningar. Det har inte fungerat så bra.
Precis! Det har inte gått så bra och just därför tycker jag det är så intressant att försöka förstå varför det uppkommer nya ekonomiska fenomen som exempelvis deflation trots minusränta, det är också intressant varför det inte pågår mer debatt om varför situationen är som den är utan politiker överlämnar till teknokrater att föreslå diverse blygsamma budgetjusteringar eller ytterligare "kvantitativa lättnader", inget av detta lär förändra dödläget.

Skriv svar