Vad är skillnaden mellan plutokrati och aristokrati?

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
M. Wittmann
Tidigare medlem
Inlägg: 373
Blev medlem: 20 november 2003, 16:33
Ort: Sverige

Vad är skillnaden mellan plutokrati och aristokrati?

Inlägg av M. Wittmann » 21 juli 2004, 04:42

Nationalencyklopedin:

plutokrati´ subst. ~n äv. ~en
ORDLED: pluto-krat-in
• samhälle där makten innehas av ett fåtal förmögna personer i kraft av deras förmögenhet



aristokrati´ subst. ~n äv. ~en, ~er
ORDLED: aristo-krat-in

(...)

BET.NYANS: statsform där makten koncentreras till ett fåtal personer ur överklassen särsk. i stadsstaterna i det antika Grekland

Det förefaller mig vara som så att det inte är någon stor skillnad mellan de två "statsskicken". Aristokrati "ett fåtal personer ur överklassen" - dessa "fåtal personer ur överklassen" styr ju i egenskap av sin förmögenhet (= plutokrati!)?

Användarvisningsbild
Mathias Forsberg
Medlem
Inlägg: 2986
Blev medlem: 28 mars 2002, 15:09
Ort: Stockholm

Inlägg av Mathias Forsberg » 21 juli 2004, 06:35

Aristokrati är vanligen förknippat inte just med förmögenhet utan med börd - du måste vara adelsman för att ingå i styret. Oavsett hur mycket pengar du har är du garanterad en maktposition just för att du tillhör en viss släkt.

En plutokrati är mer generell, där det just handlar om de personer som är förmögna, oavsett vilka.

Det var inte helt olikt i det tidigmoderna Europa att adeln var delvis fattig men hade gott om inflytande medan förmögna borgare stod utan inflytande. T ex i Frankrikeoch Sverige förekom detta.

I republiker som Venedig eller Ragusa var också det styrande rådet sammansatt av ett antal adliga familjer. Även om en outsider var rikast i staden spelade det ingen roll - du tillhörde inte rätt familj.

Det här är dock delvis teoretiskt - vanligtvis har adeln tillhört samhällets ekonomiska toppskikt och förmögna personer av icke nobel börd har haft som långsiktig strategi att genom ingifte och annat sammanstråla med ledande aristokratiska familjer.

/Forsberg

Användarvisningsbild
Tyrant
Medlem
Inlägg: 36
Blev medlem: 17 maj 2004, 21:25
Ort: Stockholm

Inlägg av Tyrant » 23 juli 2004, 02:33

Oligarki är också nästan samma sak, tror jag.

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 23 juli 2004, 11:26

Tyrant skrev:Oligarki är också nästan samma sak, tror jag.
Oligarchi'a betyder ordagrant "fåvälde", så det är till synes samma sak, men skillnaden ligger nog i att aristokraterna eller plutokraterna kan i sig utgöra en ganska stor grupp generellt, även om de är en liten grupp av det totala samhället. Alla adelsmän har en maktposition i en Aristokrati. Medan oligarkerna kan vara en liten grupp av rika adelsmän tillexempel, som utesluter även andra rika adelsmän.

Användarvisningsbild
Ralf Palmgren
Medlem
Inlägg: 2287
Blev medlem: 17 juli 2004, 16:03
Ort: Helsingfors

Vad är skillnaden mellan plutokrati och aristokrati?

Inlägg av Ralf Palmgren » 23 juli 2004, 12:11

Alla adelsmän har inte en maktposition i en Aristokrati!!! I stället är det fråga om de mäktigaste och rikaste högadliga ätterna som bildar aristokratin. Ordet aristokrati betyder en härskande grupp av privilegierade medborgare i en viss stat. Om vi tar den svenska Stormaktstiden som ett exempel innehade inte hela adeln och alla adelsmän en maktposition i samhället. De lågadliga ätterna hade egentligen väldigt lite att säga till om, om ingen alls. De högsta och finaste yrkena gick till högadeln d.v.s. aristokratin. Till dessa hörde kända släkter som Brahe, Oxenstierna, Bonde, Wrangel etc. Det var mycket få adliga som verkligen utgjorde denna aristokrati. Med andra ord var det fråga om eliten d.v.s. högsta skicket av adeln som bildade aristokratin! Därför är det FEL att påstå att "Alla adelsmän har en maktposition i en Aristokrati"!

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Re: Vad är skillnaden mellan plutokrati och aristokrati?

Inlägg av Dûrion Annûndil » 23 juli 2004, 14:08

Ralf Palmgren skrev:Alla adelsmän har inte en maktposition i en Aristokrati!!! I stället är det fråga om de mäktigaste och rikaste högadliga ätterna som bildar aristokratin. Ordet aristokrati betyder en härskande grupp av privilegierade medborgare i en viss stat. Om vi tar den svenska Stormaktstiden som ett exempel innehade inte hela adeln och alla adelsmän en maktposition i samhället. De lågadliga ätterna hade egentligen väldigt lite att säga till om, om ingen alls. De högsta och finaste yrkena gick till högadeln d.v.s. aristokratin. Till dessa hörde kända släkter som Brahe, Oxenstierna, Bonde, Wrangel etc. Det var mycket få adliga som verkligen utgjorde denna aristokrati. Med andra ord var det fråga om eliten d.v.s. högsta skicket av adeln som bildade aristokratin! Därför är det FEL att påstå att "Alla adelsmän har en maktposition i en Aristokrati"!
Ja, i den betydelsen är det ju fel. Men trots min slarviga generalisering, så menade jag att i en aristokrati har teoretiskt sett alla av ädel börd priviligerad status, och även möjligheter till maktpostitioner. Aristokrati som statsform är ju något annat än den svenska Monarkin dessutom. Om vi säger att ätterna Bonde och Wrangel styrde istället för en monark, och uteslöt Oxenstierna och Brahe, så skulle man kunna kalla det Oligarki.
NE skrev:aristokrati

aristokrati (grek. aristokrati´a 'de bästas herradöme', av a´ristos 'bäst', 'förnämst' och krate´a 'härska', 'råda') betydde ursprungligen - t.ex. hos Aristoteles - fåtalsvälde, i motsats dels till monarki (envälde), dels till demokrati (folkvälde). Termen kom så småningom att framför allt beteckna ett styrelseskick där (börds)adeln innehade makten. Numera används den som en synonym till adel eller, mera generellt, om det ledande skiktet inom en social grupp.
-Dan

Användarvisningsbild
zjukov
Medlem
Inlägg: 395
Blev medlem: 14 juni 2003, 17:29
Ort: gävle

Inlägg av zjukov » 23 juli 2004, 16:10

Enligt marxistisk definition (ex hobbesbawm som han använder begreppet) är plutokratin kopplat till ett annat produktionssystem än vad aristokratin de facto är. Plutokrati är en oskiljaktig del i kapitalismens utveckling den står för den ökade ekomomiska och politiska maktkoncentrationen på ett slags "borgerligt jet set". Begreppet började användas om jag ej missminner mig först på 1800-talet och den mest kända plutokraterna är kanske Rockyfeller, Rotchild, Krupp.

Plutokratin får även en något mer internationell och gränsöverskridande mening då den ej hindras av några nationella gränser (här finner man även en till viss del antiseimitisk och konspiratorisk bakgrund, då ex nazismen i vissa sammanhang använde begreppet på att beteckna den "kommunistiska och semitiska internationella samansvärjning" för att kontrollera världen, främst ekonomiskt men även på sikt politiskt)

Skriv svar