Universums gåta

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
Don Quijote
Ny medlem
Inlägg: 9
Blev medlem: 11 oktober 2003, 22:26
Ort: Sverige

Universums gåta

Inlägg av Don Quijote » 11 oktober 2003, 22:38

Jag är relativt ny i det här forumet, jag har besökt det tidigare och läst en hel del trådar. Dock har jag aldrig skrivit något här förr, men nu tänkte jag försöka med en frågeställning. Jag är inte säker på om det passar in här, men det här forumet kändes som det passade bäst i.

Jo, nu till frågan. Tror ni någonsin att vi kommer få reda på universums gåta? Då menar jag frågan, om universum är oändligt, och om det inte är det vad finns utanför det då, och så vidare. Eftersom det inte går att tänka sig det oändliga, undrar jag om ni har några teorier kring hur det kan vara.

Det jag "vet" eller i alla fall läst som man tror det är inom vetenskapen, är att innan "Big Bang" var all materia samlad sammlad i en enda klump. Den klumpen hade såklart fruktansvärd densitet. Men det jag även har läst är att det tog en bråkdel till en sekund efter Big Bang tills våra nu kända, minsta byggstenar, kvarkarna bildades. Enligt Einstein så är ju materia egentligen energi, så innan kvarkarna bildades fanns bara energi?

Att jag funderade på det här beror på att jag tänkte på att bara för några hundra år sedan var vi övertygande om att jorden var platt, och kunde aldrig drömma om att den var rund. Ingen trodde att någon sågonsin skulle kunna bevisa det. Ungefär som vi se på Universum nu.

Sedan var det någon som sa att om man är tillräckligt övertygad om att något är sant, som t.ex. att jorden är rund, så är den det. Skulle tillräckligt många vara övertygade om att den är platt, så skulle den vara det. Hur mycket man ska fundera på det vet jag inte, men jag tyckte det skulle vara kul att slänga med det i disskusionen också.

Hoppas någon kan fylla i med sina egna tankar, eller nya rön ni läst om.

Användarvisningsbild
Kynes
Medlem
Inlägg: 407
Blev medlem: 28 juni 2003, 16:25
Ort: Piteå

Inlägg av Kynes » 12 oktober 2003, 13:24

Själv försöker jag att inte tänka på "universums gåta" speciellt på kvällen det tar så länge och det kommer hela tiden upp nya fråge ställningar. Men visst är det intressant att sitta å fundera men det blir som sagt ganska jobbit i längden (tycker jag).

Användarvisningsbild
Vlad Fodorsky
Medlem
Inlägg: 506
Blev medlem: 2 maj 2003, 18:01
Ort: Sverige

Inlägg av Vlad Fodorsky » 12 oktober 2003, 13:27

Det är svårt att föreställa sig att det är oändligt.. och vad finns bortom oändligheten?

/Vlad

Användarvisningsbild
Schwalbe
Tidigare medlem
Inlägg: 4437
Blev medlem: 20 juni 2002, 13:51
Ort: Sverige

Inlägg av Schwalbe » 12 oktober 2003, 14:20

Enligt vissa vetenskapsmän så har "Big Bang" aldrig ägt rum.
När vi talar om universum så är det bara det universum som vi känner som nämns. Universum måste givetvis vara oändligt. Detta öppnar ganska interessanta frågeställningar-eftersom universum är oändligt så måste det finnas ett oändligt antal planeter som är exakt likadana som jorden. 8O

Ebbe_lille
Medlem
Inlägg: 175
Blev medlem: 24 mars 2002, 14:37
Ort: Piteå

Inlägg av Ebbe_lille » 12 oktober 2003, 15:33

Just därför är det ju absurt att tro att vi är ensamma i universum. Även om universum inte är oändligt så är det tillräckligt stort för att det skall finnas åtminstone en till planet med samma eller liknande förutsättningar som jorden.

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 12 oktober 2003, 20:04

Schwalbe skrev:Enligt vissa vetenskapsmän så har "Big Bang" aldrig ägt rum.
När vi talar om universum så är det bara det universum som vi känner som nämns. Universum måste givetvis vara oändligt. Detta öppnar ganska interessanta frågeställningar-eftersom universum är oändligt så måste det finnas ett oändligt antal planeter som är exakt likadana som jorden. 8O
Universum är inte "oändligt" i den betydelsen riktigt... Eftersom universum är krökt, så är det teoretiskt möjligt att du om du åker rakt ut i rymden till slut kommer tillbaka till samma ställe. Du skulle naturligtvis inte märka detta förrän du började känna igen dig, eftersom själva verkligheten är krökt och verkar normal. Antalet planeter som jorden är då alltså ändligt och beroende på hur många stjärnor det finns i det existerande universum (det har räknats nyligen hur många det var, men jag minns inte siffran nu...)

Huruvida universums expansion saktar ner eller fortsätter i all oändlighet beror på om massan i universum är tillräckligt tät (densiteten) för att påverka universums expansion mer än trycket från Big Bang för 14 miljarder år sedan. Dessutom är det möjligt att den expanderande massan "drar med sig" resten eller på något vis "stöter ifrån sig" resten, så det finns en rad krafter som påverkar detta. Jag har för mig att de senaste rönen pekar på att universums expansion ökar i hastighet, men det är en gissning.

Det finns ingenting innan Big Bang, eftersom tiden började då. Att försöka föreställa sig "det innan Big Bang" skulle vara att försöka komma norr om nordpolen. Det finns heller ingen "startpunkt" för Big Bang", alla punkter i universum verkar expandera från varandra på ett sätt så att punkten man mäter ifrån verkar vara centrum.

Jag reserverar mig för faktafel, då jag endast gått en sommarkurs i rymdfysik :) .

Användarvisningsbild
Vlad Fodorsky
Medlem
Inlägg: 506
Blev medlem: 2 maj 2003, 18:01
Ort: Sverige

Inlägg av Vlad Fodorsky » 12 oktober 2003, 20:33

Om universum är krökt, vad finns utanför universum? Och vad finns utanför det som finns utanför universum?

/Vlad

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 12 oktober 2003, 22:09

Det finns inget "utanför", eftersom allting som existerar finns "inuti". Det är verkligen svårt att förstå sådant, eftersom vi inte har några passande exempel från vår mänskliga tillvaro. Kanske kan man säga att universum då är som en ring, utan slut. Men ringens "cylinder" är allomfattande. Universum expanderar inte inuti någonting som kan t.ex. ta slut eller "fyllas" av Universum. Det är som en tanke, man kan se något framför sig i huvudet, men huvudet spricker inte för att du tänker på en elefant i naturlig skala... :)

Det förutsätts då förstås att Universum är krökt. Om det visar sig vara plant, är det en annan femma...

Användarvisningsbild
Vlad Fodorsky
Medlem
Inlägg: 506
Blev medlem: 2 maj 2003, 18:01
Ort: Sverige

Inlägg av Vlad Fodorsky » 12 oktober 2003, 23:06

Just det, vad finns utanför den här "ringen"? Något måste det ju faktiskt finnas.

Skallen spricker.. :wink:

/Vlad

Don Quijote
Ny medlem
Inlägg: 9
Blev medlem: 11 oktober 2003, 22:26
Ort: Sverige

Inlägg av Don Quijote » 12 oktober 2003, 23:16

Jag har själv funderat på den där teorin att om universum är oändligt så skulle det finnas ett oändligt antal kombinationer. Dvs. det finns ett oändligt antal planeter som är exakt som jorden, och samma oändliga antal planeter som jorden där folk gör exakt samma sak som alla på jorden gör nu. Även om den kombinationsmöjligheten är så oändligt liten så finns den, oändligt många gånger, vilket känns helt sjukt. Dessa förutsätter förstås att universum är oändligt

Det där med krökningen låter intressant, nån annan som vet något mer om detta och kan upplysa oss?

Karl Bruno
Medlem
Inlägg: 329
Blev medlem: 24 mars 2002, 00:56
Ort: ...

Inlägg av Karl Bruno » 13 oktober 2003, 00:05

Vlad Fodorsky skrev:Just det, vad finns utanför den här "ringen"? Något måste det ju faktiskt finnas.

Skallen spricker.. :wink:

/Vlad
Vi vet så pass lite om saken att vi får hålla oss till en sådan abstrakt tankekonstruktion. Själva definitionen på universum är ju just att det är allomfattande, alltså innehåller det allt som existerar. "Vad finns utanför" blir då en meningslös fråga. Så länge man utgår från att universum är krökt, men annars faller hela teorin.

Användarvisningsbild
wiseguy
Medlem
Inlägg: 75
Blev medlem: 24 juni 2003, 14:26
Ort: Gbg

Inlägg av wiseguy » 13 oktober 2003, 09:55

Jag fick en liten idé när jag funderade lite på universum och oändlighet.

Det man som logiskt tänkande person måste ha ett svar på när man hör att universum är oändligt är "vad finns utanför oändligheten?" och "vad finns utanför de som är utanför?" etc etc

För att de skall finnas något utanför krävs det att universum har någon av vår tids "normala" former som en boll, en kub, pyramid etc etc men om man tänker sig att universum har en form av sfär, fast i inverterad form, så att det som finns utanför är sfärens volym och det som finns innanför universums gränser skulle kunna vara energi och tyngdcentrum.

Kanske lite snurrigt men eftersom ingen kan veta kan inget vara fel :D

LasseMaja
Redaktör emeritus
Inlägg: 4808
Blev medlem: 22 januari 2003, 08:19
Ort: Dalarna

Inlägg av LasseMaja » 13 oktober 2003, 12:26

Utanför det som kallas "universum" så kanske varken det vi känner som rum, tid eller materia existerar. Då blir det oerhört svårt för oss att förstå vad som finns "utanför" eftersom allt vi känner till och kan begripa är baserat på just det som finns i universum.

Användarvisningsbild
Schwalbe
Tidigare medlem
Inlägg: 4437
Blev medlem: 20 juni 2002, 13:51
Ort: Sverige

Inlägg av Schwalbe » 13 oktober 2003, 13:10

En fysiker jag pratade med hävdar att allt i universum är unikt, ungefär som en snöflinga- ingen är den andra likt. I så fall faller ju teorin om att det skulle kunna finnas planter exakt som jorden där ute.

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 13 oktober 2003, 13:32

Det är skillnad på ett "oändligt" universum, med möjligheten till att det finns planeter som är lika jorden, och tanken på att det finns ett oändligt antal "dimensioner", med massa olika universa. Med "oändligt" i vårt universum menas att rymden är så stor, och att den är krökt, att man inte rimligen skulle kunna komma fram till något slut. Du skulle kunna röra dig framåt i oändlighet.

En annan sak är då möjligheten att det finns andra dimensioner och andra universa. Då menar jag dimensioner som skiljer sig från vår men kan vara likadana, men kanske har en annan tidsföljd och andra konstigheter, ungeför som dimensioner i rollspel där demoner och annat håller till. Detta är filosofiska frågor, där det blir möjligt att det finns identiska kopior av en själv som gjort motsatta val och sådant och nu är president för Organisationen För Elvissmurfarna. Än så länge är detta bara teorier.

I vår "normala" rymd, vårt universum talar man om dimensioner förutom Längd, Bredd, Höjd och Tid. Inom atomfysiken talas det om upp till 11 dimensioner till, och då är det helt enkelt en del av vår fysiska verklighet som vi människor inte kan uppfatta med våra sinnen, inte dimensioner där det finns änglar och demoner. Det är Supersträngar och dylikt... Något som verkar möjligt enligt matematiska beräkningar.

Skriv svar