Tekniska museets vänner ordnar föredrag på Tekniska Museet. Alla besökare på museet är välkomna.
Svenska satelliter.
Måndag den 2:a mars kl 18:00 i Lilla Hörsalen, Tekniska Muséet
Sven Grahn kommer att hålla ett föredrag med titeln ”Svenska satellitprojekt från 1967 till våra dagar”
Anförandet handlar om förspelet till Sveriges första satellit Viking, TV-satelliten Tele-X, utvecklingen av forskningssatelliterna Freja, Astrid-1, Astrid-2 och Odin (som fungerat i 25 år och snart brinner upp i atmosfären) samt ”formationsflygningsprojektet” Prisma.
Sven Grahn (civ.ing KTH, 1969) arbetade i över trettio år på Rymdbolaget (numera kallat SSC Space) i Solna och var djupt inblandad i de svenska satellitprojekten som chef i åtta år för bolagets rymdsystemdivision – numera såld till företaget OHB Sweden i Kista – som fortsätter att utveckla satelliter.
Bli gärna medlem i Tekniska museets vänner,
https://www.tekniskamuseet.se/tekniska- ... li-medlem/
Svenska satelliter
-
Claes Pettersson
- Medlem
- Inlägg: 30
- Blev medlem: 15 januari 2007, 20:49
- Ort: Järfälla
Re: Svenska satelliter
Återigen verkar intressant. Jag kan av geografiska anledningar inte vara där men skall försöka sprida det på KTH där dottern är. Via hustrun har jag en del kontakt med rymdindustri. Kommer något på hemsidan? Kanske på engelska - hustrun kan svenska men inte de övriga.
MVH
Hans
MVH
Hans