1980-talet var bästa årtiondet, anser finländarna
Postat: 30 december 2013, 21:49
I "årets sista skälvande minut" drabbades jag av lust att översätta den här artikeln, som Yle publicerade igår (söndagen den 29 december 2013). Det har flutit in närmare 200 kommentarer, många väldigt läsvärda, men dem orkar jag inte börja tolka ... Men har ni några synpunkter på själva huvudbudskapet? Hade vi det verkligen bäst på 80-talet?
Återkommer kanske med egna reflexioner, om jag orkar. Gott nytt år, allesamman!
Återkommer kanske med egna reflexioner, om jag orkar. Gott nytt år, allesamman!
Enkät: Finländarna längtar tillbaka till 1980-talet
Finländarna ser 1980-talet som det årtionde, då livet i Finland var som bäst. Det visar Yle Nyheters enkät.
1980-talets stil delar opinionen, men bak vattensängens plask och axelvaddarna hittar vi finnarnas favoritdecennium. I en enkät som Taloustutkimus har gjort på uppdrag av Yle Nyheter säger den största andelen - var tredje utfrågad - att livet i Finland var som bäst under 1980-talet.
Enligt enkätsvaren steg livskvalitén raskt under 80-talet. Bara en dryg tiondel av de tillfrågade placerade 70-talet överst.
80-talets popularitet kan väl förklaras med att så många befolkningsgrupper har något gott att säga. 80-talet var välfärdsstatens
guldålder. Till exempel barnbidragen, arbetslöshetsersättningen och pensionerna höjdes och arbetstiden förkortades. Likaså var den ekonomiska tillväxten jämn, och Finland hade rentav full sysselsättning. Folk blev rikare och konsumerade.
1980-talets goda år tog slut med den djupa depressionen på 90-talet, som var ett impopulärt decennium i enkäten. Bara var tionde tyckte att vi då hade det bäst.
"Den dåliga smakens epok"
Kai Häggman, docent i Finlands och Skandinaviens historia vid Helsingfors universitet, tror att den höga rankningen av 80-talet tyder på längtan efter trygghet och på nostalgi för det mark-Finland som föregick EU-medlemskapet.
Häggman, som skrivit om kulturens och vardagens historia, tar ändå avstånd från 80-talet, som enligt hans åsikt var den dåliga smakens högsäsong. Enligt Häggman ger de tjocka axelvaddarna en träffande bild av tiden, och sådana bars också av de beskäftiga bankirer som fastnat i hans minne.
- De är en bra symbol för 80-talet. Skrytsamheten i sin prydno, slår han fast.
Häggman förvånas också över 90-talets dåliga placering. Depressionen i årtiondets början räckte inte länge. Finland gick med i Europeiska gemenskapen, och under decenniets senare hälft följde Nokias makalösa uppgång.
- 90-talet var en tid då saker uträttades, 80-talet var stora ord.
2000-talet näst populärast
I tider av osäkerhet ökar nostalgin, och Häggman tror det också är en förklaring till att 80-talet är inne.
Men att tiden förgyllt minnena är ändå inte hela sanningen. Till och med bland de tillfrågade som var födda på 1990-talet, tyckte var sjätte att 80-talet var bäst.
- Åldern syns mindre i de här svaren än vad man kunde tro, säger forskningschef Juho Rahkonen vid Taloustutkimus.
Som tvåa efter 80-talet kommer 2000-talets första decennium, ansett som Finlands bästa tid av drygt en femtedel av folket.
- Läget var sådant i mitten av 2000-talet, för tio år sedan, att man i stort sett bara behövde gå nära ett företags dörr för att de skulle riva in en och ge en jobb, minns forskningschef Rahkonen.
Historikern vill lyfta fram 60-talet
I mångas tycke har även det nuvarande årtiondet och 70-talet varit bra epoker. Men tidigare decennier har mer eller mindre sjunkit i glömska, om man får tro enkäten.
I bara fem procent av svaren var 60-talet bäst, men docent Häggman vill upphöja den perioden till närhistoriens mest betydelsefulla årtionde, ovanför 80-talet.
Han motiverar med att den ekonomiska tillväxten under 60-talet var som på 80-talet, välfärdsstatens utbyggnad började på riktigt, det skapades nytt inom kulturen, finländarna blev friare och mer internationaliserade än på 80-talet. Till exempel utlandsresorna ökade tydligt.
- Vanliga finländare fick se världen för första gången, säger Häggman.
- På det kulturella planet var tiden fräschare. 1960-70-talen var estetikens, den fina musikens och litteraturens tid i västländerna.
80-talet var bedrövligt, snärtar han till.
Telefonenkäten från Taloustutkimus besvarades i december av drygt 1000 finländare. Studien har en felmarginal på plus minus tre procentenheter.