Tysklands Titanic

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Användarvisningsbild
Protiwa
Medlem
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 maj 2003, 13:23
Ort: Stockholm

Tysklands Titanic

Inlägg av Protiwa » 27 juni 2003, 10:14

Den 30 januari 1945 lägger lyxkryssaren Wilhelm Gustloff ut från Gotenhafen i Polen där den legat som flytande barrack åt soldater ur ubåtsflottan. med 10582 passagerare inkl besättning.
Bild
Bild

Kaptenen väljer mellan två rutter mot Kiel. Kustrutten som inte är röjd på minor, men å andra sidan är vattnet så grunt att om Gustloff går på en mina kan kaptenen ställa fartyget på botten och evakuera det. Djupvattenrutten röjs dagligen på minor, men vattnet är djupt och fiskrn för att möta fientliga ubåtar större. Kapten Petersen har dock fått meddelande om att det inte finns ryska ubåtar i farvattnet och samtidigt fruktar han att ryskt artelleri längst kusten kan träffa Gustloff. Valet faller därför på den djupare rutten. För att ryska ubåtar inte skall kunna få syn på Wilhelm Gustloff är fartyget fullkomligt mörklagt.

Klockan 18:30 på kvällen tar kapten Petersen emot ett meddelande om att ett antal minsvepare är på väg mot Gustloff. Han är rädd för att de skall segla rakt in i hans mörklaggda fartyg, så han tänder genast lanternorna. Efter en timme släcker man lanternorna eftersom inga minsvepare dykt upp. I samma ögonblick som lanternorna tänds observeras de av den ryska ubåten S13.

Klockan 21:15 får S13 Gustloff på kornet och avfyrar 3 torpeder som är inställda på att träffa Gustloff 3 meter under vattenytan. Klockan 21:16 träffas Gustloff av första torpeden och kort där på av de två andra.

På däck är det bitande kallt minus 18 grader, och det är mycket svårt att få bort isen från livbåtarna. Sittuationen på nedre promenaddäck är desperat. Däcket omges av stora, låsta panoramafönster av pansarglas. Medan vattnet hastigt stiger försöker passagerarna förtvivlat krossa glaset och komma ut, men förgäves. Från övre däck kan de övriga passagerarna följa dramat. Inga skrik tränger ut, men de dödsdömdas ansiktsuttryck säger allt.

Strax innan fartyget sjunker tänds plötsligt samtliga lampor på däck. de många strålkastarna lyser upp hela området och från lyvbåtarna i vattnet kan man se det fasansfulla kaos som utspelar sig på det sjunkande fartyget. Det är emellertid ännu värre att se ut över havet. Så långt ögat kan se ser man vuxnas huvuden och barnsben. Flytvästarna är gjorda för vuxna och om barn har dem på sig tippar deras kroppar över, så att de hamnar med huvudet neråt. Tusentals barn drunknar på det sättet i det iskalla vattnet.

Klockan 22:18 sjunker Wilhelm Gustloff.

Sammanlagt överlever 1239 personer. 9343 människor omkommer, 8000 av dom är kvinnor och barn. Det är sex gånger så många som när Titanic förliste 33 år tidigar. Historiens största fartygskatastrof är en realitet.
Bild
Wilhelm Gustloff ligger i dag på 60 meters djup.
Senast redigerad av 1 Protiwa, redigerad totalt 27 gånger.

Användarvisningsbild
Martin Tunström
Medlem
Inlägg: 4279
Blev medlem: 23 mars 2002, 17:55
Ort: Helsingborg
Kontakt:

Inlägg av Martin Tunström » 27 juni 2003, 10:19

Här är en tråd om ämnet som vi har debatterat innan.(+det vanliga grället med tobbe :) )

/Anno

Användarvisningsbild
Luno
Medlem
Inlägg: 2016
Blev medlem: 7 maj 2003, 15:03
Ort: Portugal/Funchal

Inlägg av Luno » 27 juni 2003, 10:28

8000 är väldigt mycket folk men är det verkligen den västa fartygskatastrof ?

Robban
Medlem
Inlägg: 312
Blev medlem: 25 juni 2003, 19:58
Ort: gbg

Inlägg av Robban » 27 juni 2003, 10:29

eftersom tråden heter Tysklands Titanic så undrar jag....var detta skepp Tysklands stolthet till havs...?

Användarvisningsbild
Protiwa
Medlem
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 maj 2003, 13:23
Ort: Stockholm

Inlägg av Protiwa » 27 juni 2003, 10:29

Ja ja..... Där ser man,
Här trodde man att man kom med något nytt....
Och är dum nog att inte göra en sökning på ämnet först Bild

Användarvisningsbild
Protiwa
Medlem
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 maj 2003, 13:23
Ort: Stockholm

Inlägg av Protiwa » 27 juni 2003, 10:31

Robban skrev:eftersom tråden heter Tysklands Titanic så undrar jag....var detta skepp Tysklands stolthet till havs...?
Kanske inte, men en liknande båt med snarlikt öde...

Användarvisningsbild
Protiwa
Medlem
Inlägg: 123
Blev medlem: 3 maj 2003, 13:23
Ort: Stockholm

Inlägg av Protiwa » 27 juni 2003, 10:32

Luno skrev:8000 är väldigt mycket folk men är det verkligen den västa fartygskatastrof ?
9343 omkom. Av dessa var 8000 kvinnor och barn.

Ingmar
Medlem
Inlägg: 159
Blev medlem: 25 maj 2002, 00:13
Ort: Sverige

Inlägg av Ingmar » 27 juni 2003, 11:42

Protiwa skrev:Ja ja..... Där ser man,
Här trodde man att man kom med något nytt....
Och är dum nog att inte göra en sökning på ämnet först Bild
Åja, det var i alla fall nytt för mig! Kan inte annat än tacka för intressant information och fina bilder. Fast frågan är om den kan ta platsen som den värsta fartygskatastrofen när det hela orsakades av torpeder och i krigstid (inte för att det förändrar något för de likväl döda passagerarna, men man bör kanske hålla isär det från vanliga fartygsförlisningar).

Joachim
Medlem
Inlägg: 395
Blev medlem: 16 mars 2003, 23:47
Ort: Stockholm

Inlägg av Joachim » 27 juni 2003, 11:49

Det kanske är den värsta fartygskatastrofen men inte största fartygsolycka eftersom den blev sönderskjuten med flit

Användarvisningsbild
Daniel
Medlem
Inlägg: 303
Blev medlem: 31 mars 2002, 10:05
Ort: Gbg, Änglarnas stad

Inlägg av Daniel » 27 juni 2003, 12:20

Sänkningen av Wilhelm Gustloff är historiens största fartygskatastrof.
Värt att notera är att Gustloff var ett utav flera skepp med civila flyktingar som ryssarna sänkte under perioden, läste någonstans att det omkom ca 15000+ människor vid dessa helt meningslösa terrordåd.

Användarvisningsbild
tobbe
Medlem
Inlägg: 1821
Blev medlem: 23 mars 2002, 02:09
Ort: Göteborg

Inlägg av tobbe » 27 juni 2003, 13:56

Du glömde nämna att den var bestyckad med luftvärnskanoner vilket gjorde den till legimt mål.

Användarvisningsbild
Rancid
Medlem
Inlägg: 354
Blev medlem: 2 april 2003, 13:16
Ort: Planet Earth

Inlägg av Rancid » 27 juni 2003, 14:10

Daniel skrev:Sänkningen av Wilhelm Gustloff är historiens största fartygskatastrof.
Värt att notera är att Gustloff var ett utav flera skepp med civila flyktingar som ryssarna sänkte under perioden, läste någonstans att det omkom ca 15000+ människor vid dessa helt meningslösa terrordåd.
Wilhelm Gustloff var ett militärt skepp när hon* sänktes, förutom de civila flyktingarna fanns ca 1000 flottister ombord. Så Gustloff var ett helt legitimt mål och det är svårt klandra den sovjetiske ubåtskapten Marinesco för beslutet att torpedera skeppet.
Tyskarna tog en medveten risk då man valde transportera flyktingar ombord på ett krigsfartyg, det är dock förståligt att man ville evakuera så många som möjligt undan den framryckande röda armen. Sänkingen av Gustloff var en stor tragedi men sådana händer i krig, att kalla det hela för ett terrordåd är direkt felaktigt enligt min åsikt.



*Kallas även skepp med maskulina namn för hon?

Fläsket
Medlem
Inlägg: 1007
Blev medlem: 23 april 2002, 01:42
Ort: Mjölby

Inlägg av Fläsket » 27 juni 2003, 14:12

Skepp, liksom stridsvagnar kallas för Hon.
Stridsflygplan för Han.

Användarvisningsbild
Johan Elisson
Medlem
Inlägg: 3530
Blev medlem: 23 mars 2002, 17:58
Ort: Rikets värn i väst.

Inlägg av Johan Elisson » 27 juni 2003, 14:13

Ett mycket intressant ämne (så länge tobbe håller sig undan från tråden :roll: [edit: nähä, det gjorde han tydligen inte...]), som tål att diskuteras. Här har du tre tidigare trådar som behandlar ämnet:

» Fartyget Wilhelm Gustloff
» Wilhelm Gustloff - 30 januari 1945
» Gustlof

Och några andra intressanta sidor:

» Lazarettschiff D (Wilhelm Gustloff)
» A Memorial to the Wilhelm Gustloff

Angående dödssiffrorna, så kan vi i alla fall slå fast att om inte Wilhelm Gustloffs sänkning var den största fartygskatastrofen, så stannar fortfarande det tvivelaktiga rekordet hos tyskarna, våren 1945. Med fartyget Goya sjönk mellan 6 000 och 7 000 människor ner i havet och omkom när det torpederades utanför Pommerns kust av den sovjetiska gardesubåten L 3. Med fartyget Cap Arcona omkom ett stort antal koncentrationslägerfångar, uppskattningsvis runt 7 000-8 000 då det sänktes av raketer från brittiska attackplan i bukten utanfor Lübeck.

Varför skriver jag då det här? Jo, för jag har sett siffror för Gustloff-katastrofen som talar om färre omkomna än desssa 6 000-7 000. Jag har åtminstonde fem hyfsat "säkra" källor. Först boken Dödens Hav av Claes-Göran Wetterholm, som nämner att på runt 9 000 av de ca 10 000 som befann sig på båten omkom. Han nämner inget tal på sammanlagt antal räddade. Sen har vi Anthony Beevors Berlin som i korthet nämner att "åtminstonde" 5 300 människor dog, av de mellan 6 000 och 9 000 som var ombord. 1 300 ska ha räddats. Niclas Sennerteg har i sin bok Stalins Hämnd ägnat ett kapitel åt de stora fartygskatastroferna. Han skriver att ingen vet helt säkert hur många som var ombord, "men det troligaste antalet var 6 600". Han nämner det exakta antalet räddade till 1 252, vilket i så fall betyder en siffra på runt 5 400 omkomna. Han utnämner också det värsta skeppsbrottet i världshistorien till sänkningen av Goya. I Illustrerad Vetenskap nummer 6/2003 finns en artikel om Gustloff. De nämner två exakta nummer, 9 343 omkomna och 1 239 räddade, vilket betyder att det fanns 10 582 människor på båten. Dessa nummer är troligtvis hämtade från Jason Pipes minnesartikel (länk ovan), eller den källa Pipes använde. Troligtvis har Beevor och Sennerteg enbart gått efter skeppets passagerarlista, som nämner siffran 6 050 ombord. Efter detta strömmade dock flyktingar på båten som ingen hunnit räkna, vilket betyder att nummret torde vara betydligt högre.

Daniel, siffran 15 000 för perioden är i underkant, då sänkningen av Gustloff och Goya överskrider detta nummer ensamt. Andra sänkningar var General von Steuben med ca 3 500 döda, vilket får t o m Titanics 1 495 omkomna att framstå som en piss i havet.

tobbe, ja precis, och du verkar tycka att det var rätt åt 9 343 människor att drunkna då... Håll dig undan från denna tråd är du snäll!

Rancid, Gustloff var inte riktigt ett krigsfartyg, hon tjänade som barrackfartyg under resan.

/Johan

Användarvisningsbild
tobbe
Medlem
Inlägg: 1821
Blev medlem: 23 mars 2002, 02:09
Ort: Göteborg

Inlägg av tobbe » 27 juni 2003, 14:21

Johan Elisson skrev:
tobbe, ja precis, och du verkar tycka att det var rätt åt 9 343 människor att drunkna då... Håll dig undan från denna tråd är du snäll!

/Johan

Gör jag inte alls så sluta med dina anklagser. Jag hänvisar till Rancids inlägg som har samma åsikt som mig om saken.

Skriv svar