Schwalbe skrev:Det jag undrar mest över är:
Dog verkligen 2milj i sovjetiska läger?
Dog verkligen 1milj i allierade läger?
Det kan ju bara inte stämma.
Sedan håller jag med om att det är en massa trams som står där, tex att Eisenhower medvetet skulle vilja ha plågat ihjäl tyska fångar.
Det finns naturligtvis divergerande uppgifter om detta, men det har nyligen utkommit en bok med detaljer även om detta, nämligen Uppslagsboken "Tredje riket från uppgång till fall" av den tyske författaren Friedemann Bedürftig. För den svenska utgivningen står Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek (SMB) 2007.
Där anges att av 3,06 miljoner tyska soldater i rysk fångenskap kom 1,09 miljoner (avrundat) inte tillbaka. Motsvarande siffor för ryssar i tysk fångenskap är 5,4 miljoner av vilka minst 2,5 miljoner miste livet.
Dessa hemska siffor tillskylles att Sovjet inte hade undertecknat Genevekonventionen om fångars behandling, varför Hitler ansåg att de ryska soldaterna, "undermänniskor" som de ju också var, kunde behandlas hur som helst, med alltså motsvarande behandling för de tyska krigsfångarna av Sovjet.
Däremot följde såväl de västallierade som tyskarna Genevekonventionen när det gällde behandlingen av sina krigsfångar, som alltså i stort sett behandlades korrekt. Av de västallierade förekom dock övergrepp mot tyska fångar omkring krigsslutet, vilket ansågs vara en reaktion på de då just avslöjade nazistiska förbrytelserna.
Vidare omhändertog de Västallierade strax före och efter kapitulationen c:a 4 miljoner tyska krigsfångar!!! Det fanns inga möjligheter att inlogera alla dessa, varför flertalet fick vistas under bar himmel i hastigt inrättade taggtrådsinhängnade läger (de s.k. Rheinwiesenlägren) med dålig matförsörjning och oftast även med dålig behandling, tills förhållandena bättre kunde ordnas.
I en annan tysk källa http://www.professor-bellinger-berlin.d ... 0.html#3.3 , finns en word-fil att ladda ner och där anges de tyska dödstalen i ryska läger till mellan 1,0 -l,3 miljoner, i amerikanska läger till mellan 19000-24000, i franska läger mellan 90000 -113000, i jugoslaviska läger mellan 72000-90000 och i polska/tjeckiska läger mellan 17000-22000.
I ett inlägg från den 12 jan 2003,
viewtopic.php?t=4055&postdays=0&postorder=asc&start=0 har den kunnige Andreas Wien angett följande:
"I de allierade krigsfångelägren avlider,
enligt amerikanska uppskattningar, runt 1.200.000 tyska soldater,
därifran 1.100 000 i de sovjetiska lägren. I de jugoslaviska lägren dör 80000, i de franska 21000 och i de amerikanska/brittiska lägren 6300 tyska soldater.
Här en jämförelse mellan tyska och ryska/sovjetiska krigsfangar fran 1 VK och 2 VK.
Tyska krigsfangar:
1 VK: 158 154. Avlidna i fangenskap 39,45%
2 VK: 3 500 000. Avlidna i fangenskap 33,00% (alltså c:a 1 miljon)
Ryska/sovjetiska krigsfangar:
1 VK: 1 434 529. Avlidna i fangenskap 5,39%
2 VK: 5 000 000. Avlidna i fangenskap 60,00% (alltså c:a 3 miljoner)
----------
Alltså inte helt överensstämmande siffor, men de visar i varje fall att de väst-allierades behandling av fångarna var långt mindre usel än tyskars och ryssars behandling av sina ryska resp. tyska krigsfångar.
De sista tyska krigsfångarna i väst-allierad fångenskap kom hem 1948 och de i sovjetisk fångenskap 1955.