Podcasts om historia.

Diskussioner kring filmer, böcker (skönlitteratur), tv-program, spel mm som bygger på vår historia.
Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2025
Inlägg: 30445
Blev medlem: 11 jul 2002 11:52
Ort: Utrikes

Podcasts om historia.

Inlägg av Hans » 19 jan 2025 10:17

Skall vi försöka skapa en lista?

0. Ingen aning

Kan ni försöka fylla på från och med 1. och så vidare, gärna med en rad om vad det är och vad ni tycker. Tack.

MVH

Hans

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 12281
Blev medlem: 11 aug 2003 17:15
Ort: Uppland

Re: Podcasts om historia.

Inlägg av Stefan Lundgren » 19 jan 2025 12:03

Sökte på ”poddar och historia” på Google och fick fram en intressant lista på poddtoppen som kanske är för stor att lägga ut här på Skalman, själv lyssnar jag sällan på poddar.

https://poddtoppen.se/kategori/historia

Stefan

adlercreutz
Medlem
Inlägg: 1484
Blev medlem: 09 sep 2018 20:36
Ort: Umeå

Re: Podcasts om historia.

Inlägg av adlercreutz » 19 jan 2025 18:54

Jag gillar Historiepodden men jag tror jag passar i målgruppen. Det är två åttiotalister som driver den, så äldre kan kanske tycka den är lite flamsig och yngre kan eventuellt tycka humorn är lite pinsam. Det är definitivt ett underhållningsformat, och avsnitt på en timme, så man får leva med lite sidospår, liknelser, kulturella referenser och att de inte går på djupet på alla ämnen. Men jag tycker det är en lagom seriös nivå på den. De gör research, försöker vara källkritiska, och det är inte bara yta. De två poddarnas bakgrund/personligheter och dynamiken mellan dem är en del av det också, och det lyser igenom i ämnesvalen ibland, men det är ju lite av poddformatets charm. Det är rätt blandade ämnen, men de har ett arkiv på sin hemsida med kategorier så man kan söka lite mer målinriktat.

De funkar bra som en portal för att väcka intresse för områden man inte visste så mycket om, så man läser mer på annat håll. I alla fall för mig.

HJ
Stödjande medlem 2025
Inlägg: 1537
Blev medlem: 31 jul 2003 15:40
Ort: Göteborg

Re: Podcasts om historia.

Inlägg av HJ » 27 jan 2025 19:12

Jag lyssnar just nu på "Harrisons dramatiska historia" när jag åker fram och tillbaka till jobbet. Herr och fru Harrison.
https://poddtoppen.se/podcast/167710114 ... a-historia
Den är på precis rätt detaljnivå för min smak, tillräckligt djup för att lära mig nytt, men ändå grundat i den historia jag känner till så jag kan följa med.

Hade tänkt starta separata diskussioner kring ett par avsnitt (det ena om västroms fall respektive historisk evidens kring en historisk Jesus). Men såklart låter jag jag annat komma emellan.

/Håkan

Användarvisningsbild
loop
Stödjande medlem 2025
Inlägg: 2066
Blev medlem: 03 jul 2002 02:38
Ort: Götet06, nu Skåne.

Re: Podcasts om historia.

Inlägg av loop » 27 jan 2025 20:40

Uppskattar ofta Historiepodden. Även Snedtänkt och andra av SRs poddar är bra. Liksom Krigshistoriepodden