Filmens handling:
http://www.discshop.se/LIVE/shop/ds_pro ... =&id=38273&Max Rothman var en lovande konstnär innan han förlorade sin ena arm i första världskriget.
När han återvänder hem satsar han istället på en konsthandlarkarriär och öppnar ett framgångsriktigalleri. Han söker samtidigt efter nya talanger, och in i hans liv kommer en annan ung krigsveteran som dessutom är en excentrisk och lovande konstnär. Hans namn är Adolf Hitler.
Rothman imponeras av Hitlers konstnärliga förmåga och ambition, och försöker uppmuntra och vägleda honom till en framgångsrik karriär. Men den bittre och utfattige Hitler börjar snart tappa intresset för det konstnärliga och istället intressera sig för politik.
Något som skulle visa sig få ohyggliga följder...
Garanterat inte en 100% historiskt korrekt film, men den var ändå inte så mycket Hollywood som jag hade befarat.
Någon annan på Skalman som har sett den? Vad tyckte ni?