Ok. Det är första halvan av 1991. Muren föll -89, Warsawapakten är inte upplöst, Tysklands enande är bestämt, USA och alliansen har nyss genomfört sitt lyckade Gulf krig och så gott som krossat Saddams militära styrka.
Nästan ett Operation Garbo Scenario. Ryssarna har i drygt två år haft svårt att hålla ihop sitt land och militära pakt. Samtidigt ser dom USA ökar sitt inflytande genom militär makt i mellersta östern (där oljan finns). De gamla rävarna beslutar ta saken i egen hand, de tar över men låter Gorbatjov (genom hot?) sitta kvar som marrionett.
Deras mål; att hålla status quo och om möjligt förstärka Sovjetunionens ställning som stormakt. Samt lura det egna folket att problemet vi upplever i det egna landet just nu beror på infiltration, propaganda och en massa andra grejer från utlandet. Alltså hitta en utomstående fiende som folket kan skylla på för att öka tron på den egna politiken.
Deras plan: att ockupera de alliansfria staterna i Norden (Sverige och Finland) medans NATOS huvudstyrkor i europa som var baserade i Mellersta Östern vid tillfället inte kunde störa ryssarnas planer i Skandinavien.
Utförande; Vid tillfället var Tyskland återförent men det tog år innan all rysk materiel i f.d Östtyskland hade återförts till Ryssland. Allt skeppades per båt, det var alltså dussintals (hundtrals?) fartyg som skeppade stridsvagnar osv mellan Östtyskland och Baltikum. Detta skulle vara ett utmärkt tillfälle att helt enktelt strax innan kriget omdirigerat dessa fartyg till södra Sverige istället.
Ett ökat ryst truppsammantragande i vårt närområde:
1) Detta skedde naturligt eftersom trupp flyttades från Östtyskland till Leningrads/Baltikums område.
2) Detta skedde oxå för att kväsa det demonstrationer mot Sovietunionen som var väldigt livliga i baltikumområdet.
3) Ryssarna kunde då i samma veva ha överdrivit detta faktum och skickat en jävla massa trupp dit och skyllt på att det helt enkelt var för att skydda den sovjetiska unionen. Vad skulle vi ha gjort? Förklarade ens vi Estland, Lettland och Litauen fria i början av -91? Om vi gjorde, hade det kanske varit bättre att inte göra det?
4) Sedan det senaste CFS???? avtalet- (jag kommer inte ihåg vad det heter, det där avtalet som avgör hur mycket trupper du kan ha i mellaneuropa). Så flyttade Sovjet mängder med trupper till Murmanskområdet. Bra för västtyskland, dåligt för Finland och Sverige. Dessutom hade ryssarna utökat Murmanskområdet med hundratals Mi-8 helikoptrar- de hade minst 3 helikopterlandsätta brigader däruppe. Vi hade iofs Boden-triangel-gränsen till finska gränsen- (eller vad den nu kallades) belamrad med RBS-70 men ändå... Det skulle kräva att dom sköt loss alla deras robotar och träffade med en hel del. Sedan hade vi alla dessa förband som flyttats från Östtyskland (och några andra Warsawaländer) som fanns i vår närhet.
Men ponera att dom (ryssarna) gör som dom gjorde i verkligheten men lyckas. Dom sätter in militära förband i alla sovjetiska republiker (t.ex de baltiska, vilket dom gjorde) men även i de öst eurpeiska (dvs Warszawa-pakten). Hur ska Sverige reagera då? Det är en militär uppladdning helt klart från den andra sidan, men är den riktad mot oss eller? Och helt plötsligt gör dom ett militärt angrepp mot oss ungefär som Op. Garbo. Detta sker alltså våren -91. Förband som vi tror är på väg till baltikum från Östtyskland vänder plötsligt håll och åker mot Skånekusten, förband från Murmanskområdet (och andra delar av Sovjet) som vi antar är till för att kväsa oroligheter i Baltikum och Polen kommer plötsligt med flygplan/fartyg till Sverige eller tar till vänster och rullar över den finska gränsen.
Samtidigt är Europa tömt på både personal och materiel eftersom det mesta sitter i en öken i Saudi Aurabien. Så de kan inte hjälpa.
Ni fattar min mening ungefär.
Vad skulle hända i ett liknande krig 1991....
Året är 1991
Diskussioner om alternativa vägar historien kunde ha tagit.
1 inlägg
• Sida 1 av 1
-
- Medlem
- Inlägg: 85
- Blev medlem: 18 okt 2003 19:10
- Ort: Valhalla
Året är 1991
Inlägg av Maskirovka » 21 maj 2009 19:50
1 inlägg
• Sida 1 av 1
Återgå till "Kontrafaktisk historia"
Hoppa till
- Historia
- ↳ Förhistoria
- ↳ Tidiga civilisationer och antiken (8000 fkr till 476)
- ↳ Romerska riket
- ↳ Nordisk forntid & vikingatid
- ↳ Medeltiden (476 till 1523)
- ↳ Tidig modern tid (1523 till 1789)
- ↳ Revolutionernas och Imperialismens tid (1789 till 1913)
- ↳ Första världskriget och mellankrigstiden (1914 till 1932)
- ↳ Andra världskriget och dess upptakt (1933 till 1945)
- ↳ Kalla Kriget (1946 till 1991)
- Övrig historia
- ↳ Finlands historia
- ↳ Socioekonomisk historia
- ↳ Historiska hjälpvetenskaper
- ↳ Historiska källor & litteratur
- ↳ Släktforskning
- ↳ Historia - övrigt & allmänt
- ↳ Språkhistoria
- ↳ Idéhistoria
- ↳ Hästen i historien
- Kalenderbitar- och teknikhistoria
- ↳ Civil teknikhistoria
- ↳ Flyg- och rymd-historia
- ↳ Pansarhistoria
- ↳ Sjöfartshistoria
- ↳ Militär teknikhistoria
- ↳ Sveriges militär 1925-idag
- Historiskt samlande
- ↳ Köp och sälj
- ↳ Militära samlarsaker
- ↳ Övrigt samlande
- Social samvaro
- ↳ Quizzar
- ↳ Historiska sevärdheter, restips och reseskildringar
- ↳ Kontrafaktisk historia
- ↳ Historia i litteratur och media
- ↳ Modellbygge
- ↳ Modellbygge köp/byt/sälj
- ↳ J.R.R. Tolkien
- ↳ Om Skalman.nu
- ↳ varjag berättar