AEF i Norra Ryssland och Sibirien

Diskussioner kring händelser under första världskriget & mellankrigstiden.
Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7406
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

AEF i Norra Ryssland och Sibirien

Inlägg av tyskaorden » 27 jan 2014 12:43

En allierad expeditionsstyrka sändes till Ryssland efter Lenins maktövertagande. Dels för att stödja de vita i det inbördeskrig som snart bröt ut och dels för att förhindra att de förnödenheter man sänt till Ryssland före maktskiftet föll i de rödas händer. Bland denna brokiga skara trupper fanns två amerikanska styrkor en som sändes till Arkhangelsk och Murmansk samt en som sändes till Sibirien.

AEF, North Russia.
Uppsatt 9 augusti 1918 i Storbritannien som "Murmanskexpeditionen" av trupper från 85. divisionen (339. infanteriet, 1. bataljonen/310. ingenjörerna samt sjukvårdsenheter m.m.). Den 4 september 1918 var man etablerad i Arkhangelsk. Några dagar senare den 12 september fick styrkan namnet American North Russia Expeditionary Forces vilket 9 april 1919 ändrades till AEF, North Russia. I juni 1919 lämnade de sista amerikanska trupperna Arkhangelskområdet, i Murmansk förblev dock två transportkompanier ända fram till augusti då även de lämnade Ryssland. Hq, AEF, North Russia var avvecklad 5 augusti 1919.

Befälhavare: överste Charles E. Stewart 4 sept 1918 -9 april 1919, brigadgeneral Wilds P. Richardson 9 april - 5 aug 1919.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7406
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: AEF i Norra Ryssland och Sibirien

Inlägg av tyskaorden » 27 jan 2014 12:50

AEF, Siberia.
I augusti 1918 fick 27. och 31. infanteriregementena lämna Filippinerna för Sibirien. Där aktiverades Hq. AEF, Siberia 15 aug 1918. Dessa trupper förblev i Sibirien fram till 1920, då tillbakadragandet påbörjades i januari. Det var avslutat då staben deaktiverades 1 april 1920 när den lämnade Sibirien.

Befälhavare: överste Henry D. Stryer 16 aug - 3 sept 1918, generalmajor William S. Graves 3 sept 1918 - 11 juli 1919, överste Frederick H. Sargent tjf 11 juli - 7 sept 1919, generalmajor William S. Graves 7 sept 1919 - 1 april 1920.