Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Diskussioner kring händelser under första världskriget & mellankrigstiden.
Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 14 apr 2013 11:01

I. kaukasiska armékåren stab Alexandropol (temporärt i Tiflis).
Underställda enheter: 20. infanteridivisionen stab Achaltsich med två regementen i Achaltsich och två i Kars, 39. infanteridivisionen stab Alexandropol (Leninakan) med två regementen i Alexandropol och två i Sary-Kamysh, 1. kaukasiska skyttebrigaden stab Tiflis (Tbilisi), Kubanska plastunbrigaden (plastuner var beteckning på kosackinfanteri) stab Tiflis bestod av sex bataljoner förlagda till Batum, Dushet, Telav, Jelisavetpol, Tiflis och till Ladodekhifortifikationen i Tiflis guvernementet, 1. kaukasiska kosackdivisionen stab Kars, 1. kaukasiska mösarartilleridivisionen Ardagan, 1. kaukasiska sappörbataljonen Tiflis, Kaukasiska belägringsingenjörsparken Tiflis, Kaukasiska telegrafkompaniet Tiflis.

II. kaukasiska armékåren stab Tiflis.
Underställda enheter: Kaukasiska grenadjärdivisionen stab Tiflis och två regementen i Tiflis, ett i Manglis och ett i Balyi-Klyuch, 51. infanteridivisionen stab Kutais med två regementen i Kutais, ett vardera i Sukhum och i Batum, 2. kaukasiska skyttebrigaden stab Jerivan, Kaukasiska kavalleridivisionen stab Tiflis med ett regemente vardera i Tsaskoje Kolodny, Tiflis, Alexandropol, 2. kaukasiska kosackdivisionen stab Tiflis, 2. kaukasiska mösarartilleridivisionen Dselal-Ogli, 2. kaukasiska sappörbataljonen Tiflis, Kaukasiska trängkaderbataljonen Tiflis.

III. kaukasiska armékåren stab Vladivkavkaz.
Underställda enheter: 21. infanteridivisionen stab Vladivkavkaz med ett regemente vardera i Vladivkavkaz, Grozny, Stavropolsk och Pjatigorsk, 52. infanteridivisionen stab Temir-Chan-Šura med ett regemente vardera i Deshlagar, Baku, Temir-Chan-Šura och Khasav-Yurt , 3. kaukasiska kosackdivisionen stab Vladivkavkaz, 3. kaukasiska mösarartilleridivisionen Pjatigorsk, 3. kaukasiska sappörbataljonen Vosdvišenskaja.

Under kriget tillkom IV.-VII. kaukasiska armékårerna.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 14 apr 2013 11:18

I. turkestanska armékåren stab Tasjkent.
Underställda enheter: 1. turkestanska skyttebrigaden med fyra regementen i Tasjkent, 2. turkestanska skyttebrigaden med två regementen i Skobelev, ett i Chardzhvi och ett i Samarkand, 3. turkestanska skyttebrigaden med två regementen i Termez, ett i Kerki och ett i Samarkand, Turkestanska ridande bergsartilleridivisionen Samarkand, 1. turkestanska sappörbataljonen Tasjkent, självständiga Kushka trängkaderkompaniet på fästningen i Kushka, 1. turkestanska kosackdivisionen med regementen i Samara och Katta-Kurgan (detta regemente var dock detacherat till Meshed i Persien) och Turkestanska pontonjärkompaniet Termez.

II. turkestanska armékåren stab Asjakabad.
Underställda enheter: 4. turkestanska skyttebrigaden med två regementen i Merv och två i Kushka, 5. turkestanska skyttebrigaden med tre regementen i Asjakabad, 6. turkestanska skyttebrigaden med ett regemente vardera i Vernyi, Dzharkent och Kopal, 2. turkestanska sappörbataljonen Merv, Transkaspiska kosackbrigaden.

De turkestanska skyttebrigaderna utbyggdes under kriget till divisioner.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 17 apr 2013 19:34

I. sibiriska armékåren stab Nikolsk-Ussuriskij.
Underställda enheter: 1. sibiriska skyttedivisionen stab Nikolsk.Ussuriskij med regementen i Razdolnoe, Nikolsk-Ussuriskij, Shkotovo och Vladimiro-Aleksandrovskoje, 2. sibiriska skyttedivisionen stab Razdolnoe med två regementen i Novokievskoje och ett vardera i Nikolsk-Ussuriskij och Barabash, Ussuriska ryttarbrigaden med ett halvregemente i Chabarovsk och ett regemente i Grodekovo, 2. sibiriska tunga artilleridivisionen, 1. sibiriska mösarartilleridivisionen Spasskoje, 1. sibiriska sappörbataljonen Nikolsk-Ussuriskij, Självständiga sydussuriska trängkaderkompaniet Nikolsk-Ussuriskij, Sibiriska belägringsingenjörsparken Spasskoje, 1. sibiriska pontonjärbataljonen Bilz Imana, 1. sibiriska telegrafkompaniet Nikolsk-Ussurijsk, sibiriska aeronautiska bataljonen Vladivostok.

II. sibiriska armékåren stab Tjita.
Underställda enheter: 4. sibiriska skyttedivisionen stab Tjita med ett regemente i Stretensk, två Peschanka (nära Tjita) och ett vid Östkinesiska järnvägen i Manchuriet , 5. sibiriska skyttedivisionen stab Berezovka med tre regementen i Berezovka och ett i Troitskosavsk, Transbajkalska kosackbrigaden stab Tjita med regementen i Troitkosavsk (temporärt i Kobdo i Mongoliet), Tjita och vid Daurijastationen på Transbajkaljärnvägen, 1. sibiriska tunga artilleridivisionen Antipikha (Tjitaguvernementet), 2. sibiriska mösarartilleridivisionen Berezovka, 2. sibiriska sappörbataljonen Berezovka, 2. sibiriska pontonjärbataljonen Berezovka, 4. sibiriska aeronautiska kompaniet Peschanka.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 20 apr 2013 11:48

III. sibiriska armékåren stab Irkutsk.
Underställda enheter 7. sibiriska skyttedivisionen stab Irkutsk med tre regementen i Irkutsk och ett i Innokentevskaja, 8. sibriska skyttedivisionen stab Krasnojarsk med två regementen i Krasonjarsk, ett i Achinsk och ett i Kansk, 3. sibiriska mösarartilleridivisionen Nizhneudinsk, 5.sibiriska sappörbataljonen Irkutsk, självständiga Irkutsk kosacksotnian Irkutsk, självständiga Krasonjarsk kosacksotnian Minusinsk, 2. sibiriska telegrafkompaniet Irkutsk.

IV. sibiriska armékåren stab Vladivostok.
Underställda enheter: 3. sibiriska skyttedivisionen stab Vladivostok där också alla fyra regementena är förlagda, 9. sibiriska skyttedivisionen stab Vladivostok där också alla fyra regementena är förlagda, 4. sibiriska mösarartilleridivisionen Vladivostok, 6. sibiriska sappörbataljonen Vladivostok.

V. sibiriska armékåren stab Chabarovsk.
Underställda enheter: 6. sibiriska skyttedivisionen stab Chabarovsk med tre regementen i chabarovsk och ett i Nikolsk-Ussuriskij, 10. sibiriska skyttedivisionen stab Blagoveshchensk med två regementen i Blagoveschchensk, ett i Chabarovsk och ett i Nikolajevsk-fortet, 5. sibiriska mösarartilleridivisionen Spasskoje, 3. sibiriska sappörbataljonen Spasskoje, Generaladjutant greve Muravev av Amurs Amurkosackregemente Blagoveshchensk, 7. sibiriska sappörbataljonen Spasskoje.

Under kriget tillkom VI.-VII. sibiriska armékårerna.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 20 apr 2013 12:01

Då var alla armékårer genomgångna och jag går vidare till de militära skolorna som var talrika:

Kejserliga Nikolajska militärakademien St. Petersburg.
Kejserliga Michailovska artilleriakademien St Petersburg.
Kejserliga Nikolajska ingenjörsakademien- och skolan St. Petersburg.
Intendenturakademien St. Petersburg.
Kejserliga Alexander militärjuridiska akademien St. Petersburg.
Officersskjutskolan Oranienbaum.
Artilleriskjutskolan Tsarskoje Selo.
Artillerioffcersskolan Tsarskoje Selo.
Kavallerioffciersskolan St. Petersburg.
Elektrotekniska officersskolan St. Petersburg.
Hans kejserliga majestäts pagekår St. Petersburg.
Michailovska artilleriskolan St. Petersburg.
Konstantinska artilleriskolan St. Petersburg.
Sergejska artilleriskolan Odessa.
Nikolajska artilleriskolan Kiev.
Alexejska ingenjörsskolan Kiev.
Militära topografiskolan St. Petersburg.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 20 apr 2013 12:20

Aeronautiska officersskolan St. Petersburg-Volkovfältet med aeronautiskaofficersskolbataljonen med ett detachment på Mokotovskoje militära flygfält i Warszawa.
Järnvägsofficersskolan Kovel.
Flygofficersskolan Sevastopol.
Officersfotografiskolan.
Huvudgymnastik- och fäktnigsskolan St. Petersburg.
Warszawas gymnastik- och fäktningsskola.
Kievs gymnastik- och fäktningsskola.
Sevastopols gymnastik- och fäktningsskola.
Tasjkents gymnastik- och fäktningsskola.
Automobilinstruktionskompaniet St. Petersburg.
Artilleridepartementets tekniska skola St. Petersburg.
Tulas vapenskola. I Tula låg också en av kejsardömets främsta vapenfabriker.
Izhevsks vapenskola.
Nizhnij Chirs militära fackskola.
Urjupinsk militära fackskola.
Nikolajska kavalleriskolan St. Petersburg.
Jelisavetgrads kavalleriskola.
Tvers kavalleriskola.
St. Petersburgs militärfältskärsskola.
Nisnij Novogrods militärfältskärsskola.
Kievs militärfältskärsskola.
Chersons militärfältskärsskola.
Moskvas militärfältsskärsskola.
Tiflis militärfältskärsskola.
Jekaterinodars militärfältskärsskola.
Novotjerkassks militärfältskärsskola.
Omsks centrala militärfältskärsskola.

1. kadettskolan St. Petersburg.
2. kadettskolan St. Petersburg.
Pavlovska militärskolan St. Petersburg.
Vladimirska militärskolan St. Petersburg.
Alexanders militärskolan Moskva.
Vilnas militärskola.
Kazans militärskola.
Alexejska militärskolan Moskva.
Tjuigevs militärskola.
Kievs militärskola.
Storfurst Michail Nikolajevitijs Tiflis militärskola.
Odessas militärskola.
Irkutsk militärskola.
Kievs militärskola.
Kejsar Alexander II:s skola St. Petersburg.
Novotjerkassk kosackskola.
Orenburgska kosackskolan.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 21 apr 2013 10:48

Nikolajska kadettkåren St. Petersburg.
1. Kejsarinnan Katharin II:s Moskvas kadettkår Moskva-Lefortov.
2. Nikolaj I:s Moskvas kadettkår Moskva (Kadetskij plats).
3. Kejsar Alexander III:s Moskvas kadettkår Moskva (Krasnokarmenskij Plats).
Bakhtins Orelska kadettkår Orel (även kallat Orjol på svenska).
Storfurste Michail Pavlovitijs Voronesj kadettkår Voronesj.
Greve Arkchejevs Niznij Novgorodska kadettkår Niznij Novgorod.
Polotsks kadettkår Polotsk.
Pskovs kadettkår Pskov.
Peter-Poltavas kadettkår, Poltava.
Vladimiska Kievska kadettkåren, Vladimir.
Simbirsk kadettkår Simbirsk.
Nepljuev-Orenburgska kadettkåren Orenburg.
2. orenburgska kadettkåren Orenburg.
1. Kejsar Alexander I:s sibiriska kadettkår Omsk.
Storfurst Michail Nikolajevitijs Tifliska kadettkår Tiflis.
Kejsar Alexander III:s donkadettkår Novotjerkassk.
Jaroslavs kadettkår Jaroslav.
Suvorovs kadettkår Warszawa.
Storfurst Konstantion Konstantionovitijs Odessas kadettkår Odessa.
Sumys kadettkår Sumy.
Greve Muravev av Amurs Chabarovsk kadettkår Chabarovsk.
Vladivkavkaz kadettkår Vladivkavkaz.
Arvingen och tjarevitijs Tasjkents kadettkår Tasjkent.
Volsks kadettkår Volsk.
Irkutsk kadettkår Irkutsk.
Arvingen och tsarevijits marinkadettkår St Petersburg.

Kejsar Alexander III:s förberedande skola St. Petersburg.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 30 apr 2013 18:43

En genom gång av divisions- och brigadnivå avslutar min genomgång av den ryska kejserliga arméns fredsorganisation.

1. gardesinfanteridivisionen
Hans majestäts Preobrasenekis livgardesregemente, St. Petersburg.
HM:s Semenovskis livgardesregemente, St. Petersburg.
HM:s Izmailovskis livgardesregemente, St. Petersburg.
HM:s jägarlivgardesregemente, St. Petersburg.
1. livgardesartilleribrigaden, St. Petersburg.

2. gardesinfanteridivisionen
Kronprisens Moskvas livgardesregemente, St. Petersburg.
HM:s Livgardesgrenadjärregemente, St. Petersburg.
HM:s Pavlovskis livgardesregemente, St. Petersburg.
Kronprinsens Finländska livgardesregemente, St. Petersburg.
2. livgardesartilleribrigaden, St. Petersburg.

3. gardesinfanteridivisionen
Volynska livgardesregementet, Warszawa.
Hans kejserliga höghet storfurst Nikolaj Nikolajevitijs Litauiska livgardesregemente, Warszawa.
Kejsaren av Österrike, konungen av Ungern Franz Joseph I:s Kexholmska livgardesregemente, Warszawa. Kejsar Fanz Josephs chefskap indrogs 1914.08.24.
Tyske kejsaren Friedrichs St. Petersburgska livgardesregemente, Warszawa. Den tyske kejsarens namn togs bort 1914.06.26, han var Wilhelm II:s far men var sjuklig när han besteg tronen 1888 och dog efter några månader i ämbetet. 1914.08.24 ändrades regementets namn slutligen till Petrograds livgardesregemente, i och med att den namngivande staden fick ett mer "ryskt" namn.
3. livgardesartilleribrigaden, Warszawa.

1. gardeskavalleridivsionen
Hennes kejserliga majestät kejsarinnan Maria Fedorovnas Chevaliergardesregemente, St. Petersburg.
Livgardesryttarregementet, St.Petersburg.
HM kejsarens Livgardeskyrassiärregemente, Tsarskoje Selo.
HM kejsarinnan Marin Fedorovnas Livgardeskyrassiärregemente, Gatchina.
Till divisionen var också knutna:
HM kejsarens livgardeskosackregemente, St. Petersburg. Bestod av donkosacker och användes 1916 till att bilda 3. gardeskavalleridivisionen.
Hans kejserliga höghet suveräna arvingen och tsarevitijs livgardesatamanregemente, St. Petersburg. Bestod av donkosacker, ataman var den högsta rangen bland kosackerna och var förbehållen tsaren. 1916 överfört till den nya 3. gardeskavalleridivisionen.
Livgardets kombinerade kosackregemente:
1. HM:s uralsotnia, Pavlovsk.
2. Orenburgska sotnian, Gatchina.
3. kombinerade sotnian (hälften sibiriska kosacker och andra hälften transbajkalkosacker), Pavlovsk,
4. Amur sotnian, Pavlovsk. Hade troppar från astrakhanska, semiretjenska, Amur och ussuriska kosackhärarna.

2. gardeskavalleridivisionen
Livgardets hästgrenadjärregemente, Gamla Peterhof.
Livgardesdragonregementet, Gamla Peterhof.
HM kejsarinnan Alexandra Fedorovnas livgardesulanregemente, Nya Peterhof.
HM kejsarens livgardeshusarregemente, Tsarskoje Selo.

Sjävständiga gardeskavalleribrigaden
Grodnos livgardeshusarregementet, Warszawa.
HM kejsarens livgardesulanregemente, Warszawa.

Gardesskyttebrigaden
1. HM kejsarens livgardesskytteregemente, Tsarskoje Selo.
2. Tsarskoje Selos livgardesskytteregemente, Tsarskoje Selo.
3. HM kejsarens livgardesskytteregemente, St. Petersburg.
4. Det kejserliga husets livgardesskytteregemente, St. Petersburg.
Gardesskytteartilleridivisionen, Strelna.

Livgardets hästartilleri bestod av sex batterier.
1. HM:s batteri.
2. Hans kejserliga höghet generalfälttygmästare Michail Nikolajevitjis batteri.
3. Hans kejserliga höghet storfurst Georgi Michailovitijs batteri.
4. Hans kejserliga höghet arvingen och tsarevitij Alexej Nikolajevitijs batteri.
5. Hans kejserliga höghet storfurst Michail Alexandrovitijs batteri.
6. HM:s livgardesdonkosackbatteri.

Har dock inte fördelningen på de två gardeskavalleridivisionerna, dock verkar 1. och 2. batterierna vara understäldla 1. GKD och 4. och 5. batterierna 2. GKD. 3. batteriet var avdelat till Självständiga gardeskavalleribrigaden i Warszawa. 6. batteriets hemvist vet jag inte, möjligen var det underställt 1. GKD.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 04 maj 2013 10:18

1. kavalleridivisionen
1. kejsar Peter den stores Moskva livdragonregemente, Tver.
1. generalfältmarskalk furst Menshikovs St. Petersburgska ulanregemente, Rzhev.
1. H.M. konungen av Danmark Frederik VII:s Soumys husarregemente, Moskva.
1. generalissimo furst Suvorov-Italijskis donkosackregemente, Moskva.
1. hästartilleridivisionen med 1. hästartilleribatteriet och 2. general Jermolovs hästartilleribatteri.

2. kavalleridivisionen
2. hennes kejserliga majestät Maria Fedorovnas Pskovska livdragonregemente, Suwalki.
2. kejsar Alexander II:s kurländska livulanregemente, Kalwarija.
2. kejsar Alexander III:s Pavlogradska livhusarregemente, Suwalki.
2. general Sjerysoevs donkosackregemente, Augustov.
2. hästartilleridivisionen med 3. kejsar Alexander I:s hästartilleribatteri och 4. hästartilleribatteriet.

3. kavalleridivision
3. hennes kejserliga höghet storfustinnan Irena Vladimirovnas Novorossisjka dragonregemente, Kovno.
3. kejsar Alexander III:s Smolenska ulanregemente, alexanderhögkvarteret nära Vikowyshki.
3. hennes kejserliga höghet storfurstinnan Olga Nikolajevnas Elisavetgradska husarregemente Olgahögkvarteret nära Mariampol.
3. Jermak Timofejevitijs donkosackregemente, Vilno.
3. hästartilleridivisionen med 5. general Nikitins hästart.battr. och 6. hästart.battr.

4. kavalleridivisionen
4. generalfältmarskalk furst Potemkin-Tavaricheskis Novitroick-Ekaterinoslavska dragonregemente, Potemkinhögkvarteret Graew, Lomza guvernementet.
4. Khrakovs ulanregemente, Bialystock.
4. greve Platovs donkosackregemente, Szuczucin.
4. generalfältmarskalk Witgensteins Mariupolska husarregemente, Bialystock.
4. hästartilleridivisionen med 7. och 8. hästartilleribatterierna.

5. kavalleridivisionen
5. Kargopolska dragonregementet, Kazan.
5. H.M. konungen av Italien Viktor Emmanuel III:s Litauiska ulanregemente, Simbirsk.
5. H.Ke.H. kejsarinnan Alexandra Fedorovnas Alexandrias husarregemente, Samara.
5. hostatamanen Vlasovs donkosackregemente, Balashev.
5. hästartilleridivisionen med 9. och 10. hästartilleribatterierna.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 07 maj 2013 18:09

6. kavalleridivisionen.
6. kejsarinnan Katarina den storas Glukhovska dragonregemente, Ostrolenka.
6. Volhynska ulanregementet, Lomza (temporärt).
6. HKH storhertigen av Hessen Ernst Ludwigs Kliasticys husarregemente, Mlawa. Storhertigens chefskap indrogs 1914.08.01. I hans ställe trädde general Kulniev.
6. general Krasnosjtiekovs donkosackregemente, Prasnysz.
6. hästartilleridivisionen med 11. och 12. hästartilleribatterierna.

7. kavalleridivisionen.
7. Kinburnska dragonregementet, Kovel.
7. HM konungen av Spanien Alfonso XIII:s Olivopolska ulanregemente (Nikolaj II var i gengäld chef för det spanska Regimiento de Lanceros "Farnesio" Núm 5. Lanceros = lansiärer/ulaner), Grubeshov.
7.Belorussiska husarregementet, Vladimir Volynski.
7. hästartilleridivisionen med 13. och 14. hästartilleribatterierna.

8. kavalleridivisionen.
8. generalfältmarskalk storfurst Nikolaj Nikolajevitijs Astrakhanska dragonregemente, Tiraspol.
8. H.Ke.H. storfrustinnan Tatiana Nikolajevnas Voznesenska ulanregemente, Beltsy.
8. H.Ke.H. ärkehertig Otto av Österrikes Loubnyska husarregemente, Kishinev (Cisinhau). Ärkehertigens chefskap indrogs vid krigsutbrottet.
8. general Ilovaijskis donkosackregemete, Odessa.
8. hästartilleridivisionen med 15. hästartilleribatteriet och 1. donkosackbatteriet.

9. kavalleridivisionen.
9. H.Ke.H. storfrustinnan Maria Nikolajevnas Kazanska dragonregemente, Zhitomir.
9. HKKH österrikiske ärkehertigen Franz Ferdinands Bugska ulanregemente, Belaya Tserkov. Av kända skäl behövde inte ärkehertigens chefskap indragas vid krigsutbrottet.
9. H.M. konung Edward VII:s Kievska husarregemente, Vasilkov.
11. generalen av kavalleriet greve Denisovs donkosackregemente, Vladimir-Volynski.
9. hästartilleridivisionen med 16. och 17. hästartilleribatterierna.

10. kavalleridivisionen.
10. H.M. konungen av Württembergs Novgorodska dragonregemente, Sumy. Konungen (som för övrigt hette Wilhelm II, inte att förväxla med kejsaren och konungen av Preussen) förlorad sitt chefskap 1914.08.01.
10. H.M. storhertigen av Luxemburg och Nassaus Odessas ulanregemente, Akhtyrka.
10. HKH storhertigen av Sachsen-Weimars ingermanländska husarregemente, Chuguev. Storhertigens chefskap indrogs 1914.08.01.
1. orenburgska kosackregementet, Khrakov.
3. donkosackartilleridivisionen Chuguev med 2. och 3. donkosackbatterierna.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 09 maj 2013 11:23

11. kavalleridivisionen.
11. Rigas dragonregemente, Kremenets.
11. H.Ke.M. kejsarinnan Maria Fedorovnas Chuigevska ulanregemente, Dubno.
11. HKH preussiske prinsen Heinrichs Iziumska husarregemente, Lutsk. Prinsens chefskap indorgs vid krigsutbrottet.
12. generalfältmarskalk furst Potemkin av Tauridiens donkosackregemente, Radzivillov.
11. hästartilleridivisionen med 18. och 19. hästartilleribatterierna.

12. kavalleridivisionen.
12. Starodubska dragonregementet, Volochinsk.
12. H.M. kejsaren av Österrike och konungen av Ungern Franz Joseph I:s Belgorodska ulanregemente, Proskurov. Kejsaren innehade chefskapet 1880-1914.08.01.
12. H.Ke.H. storfurstinnan Olga Alexandrovnas Achtyrka husarregemente, Mezhebuzhe.
3. Hetmanen Mogutovs orenburgska kosackregemente, Volisk.
2. donkosackartilleridivisionen med 4. och 5. donkosackbatterierna, Proskurov.

13. kavalleridivisionen.
13. generalfältmarskalk greve Minichs Militärordens dragonregemente, Garwolin.
13. Vladimirska ulanregementet, Novominsk (Minsk-Mazowieki).
13. Hans kejserliga och kungliga majestät kejsaren av Tyskland och konungen av Preussen Wilhelm II:s Narvas husarregemente, Siedlce. Tsaren var i gengäld chef för Husaren Regiment Kaiser Nicholas II von Russland (1. Westf.) Nr. 8 förlagt till Neuhaus och Paderborn. Dessa chefskap indrogs vid krigsutbrottet.
2. Vojevoden Nagogos orenburgska kosackregemente, Warszawa.
21. hästartilleribatteriet från 12. hästartilleridivisionen Warszawa.

14. kavalleridivisionen
14. tyske och preussiske kronprinsens Malorossiska dragonregemente, Kalisz. Kronprinsens chefskap indrogs 1914.08.01.
14. H.Ke.H. storfurstinnan Maria Alexandrovnas Yamburgska ulanregemente, Kielce.
14. HKH prins Albrecht av Preussens Mitawas husarregemente, Czestochow. Prinsens chefskap indrogs vid krigsutbrottet.
14. Hostatamanen Jefremovs donkosackregemente, Bendin.
23. hästartilleribatteriet från 12. hästartilleridivisionen, Czestochow.

15. kavalleridivisionen.
15. Kejsar Alexander III:s Preiaslavska dragonregementet, Plock.
15. Tatariska ulanregementet, Plock.
15. H.Ke.H. storfurstinnan Ksenia Alexandrovnas ukrainska husarregemente, Wloclaweck. Storfurstinnan var syster till tsaren.
3. uralska kosackregementet, Wloclawek.
10. hästartilleridivisionen med 20. och 22. hästartilleribatterierna

Kaukasiska kavalleridivisionen.
16. H.Ke.H. kronprinsens Tverska dragonregemente, Tsarskoje Kolodny.
17. H.M.:s Nisnij Novgorodska dragonregemente, Tiflis.
18. danske konungen Christian IX: Severska dragonregemente, Aleksandropol.
Kaukasiska ridande bergsartilleridivisionen.

1. självständiga kavalleribrigaden.
19. Arkhangelska dragonregementet, Mitau.
16. Irkutska husarregementet, Riga.

2. självständiga kavalleribrigaden.
17. H.Ke.H. storfurst Michail Alexandrovitjis Chernigovska husarregemente, Orjol.
18. Nezhins husarregemente, Yelets.

3. självständiga kavalleribrigaden.
16. Novoarkhangelska ulanregementet, Voronesj.
17. Novomirgorodska ulanregementet, Novokhopersk.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 10 maj 2013 11:10

1. donkosackdivisionen.
9. generaladjutant greve Orlov-Denisovs donkoasckregemente, Krasnik.
10. general Lukovkins donkoasckregemente, Zamosc.
13. generalfältmarskalk furst Kutozov av Smolensks donkosackregemente, Zamosc.
15. general Krasnovs donkosackregemente, Tomaszew.
1. donkosackartilleridivisionen med 6. donkosackbatteriet i Krasnostaw och 7. donkosackbatteriet i Zamosc.

2. kombinerade kosackdivisionen.
16. general Grekovs donkosackregemente, Mogilev-Podolski.
17. general Baklanovs donkosackregemente, Novo Ushitsa (i Podolien).
1. general Veljaminovs linjeregemente (från Kubanska kosackhären), Kamenets-Podolski.
1. Volgas regemente (från Terekska kosackhären), Kamenets-Podolski.
1. orenburgska kosackartilleridivisionen med 1. orenburgska kosackbatteriet i Bar och 3. orenburgska kosackbatteriet i Mirgorod.

1. kaukasiska kosackdivisionen.
1. H.Ke.H. storfurstinnan Anastasia Michailovnas Choperska regemente (från Kubanska kosackhären), Kutais.
1. GFM storfurst Michail Nikolajevitijs Kubanska regemente (från Kubanska kosackhären), Karakut.
1. brigadgeneral Golovatogos Umanska regemente (från Kubanska kosackhären), Kars.
1. general Kurkovskijs Berg-Modzdoks regemente (från Terekska kosackhären), Olty var dock detacherat till Urmia i Persien.
1. kaukasiska kosackhästartilelridivisionen med 1. terekska batteriet och 2. kubanska batteriet.

2. kaukasiska kosackdivisionen.
1. kosjegoatamanen Sidor Belogs Poltava regemente (Kubanska kosackhären), Kinakiry (Jerivans guvernement). Var dock detacherat till Khoi i Persien.
1. kejsarinnan Katharina den storas Zaporozska regemente, Kagieman.
1. general Zassas Laba regemente (Kubanska kosackhären), Elendorf.
1. överste Bursakas Svartahavsregemente (Kubanska kosackhären), Dzjelal-Ogliery dock detacherat till Ardabil i Persien.
1. general Sleptsovs Sunzha-Vladivkavkaz regmente (Terekska kosackhären), Khan-Kendy (Jelisvatgrad guvernementet). dock detacherat till Marand i Persien.
2. kaukasiska kosackhästartilleridivisionen med 1. och 5. kubanska batterierna.

3. kubanska kosackdivisionen.
1. General Jermolovs Kizlyar-Grebenskij regementet (Terekska kosackhären) Groznyi.
1. Kosjevgoatamanen Tjepegis Jekaterinodarska regemente (Kubanska kosackhären), Jekateriondar.
Ossetiska ryttarhalvregementet (räknades till de irreguljära förbanden), Stavropol
Dagestanska ryttarregementet (räknades till de irreguljära förbanden), Temir-Shan-Sura.
2. kaukasiska kosackhästartilleridivisionen med 3. kubanska batteriet och 2. terekska batteriet.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 11 maj 2013 12:45

1. turkestanska kosackdivisionen.
2. uralska kosackregementet, Samara.
1. general Kolpakovs semiretjenska kosackregemente, Katta-Kurgan. Var dock detacherat till Meshed i Persien.
4. orenburgska kosackregementet, Kerki.
5. Hetmanen Ugletskis orenburgska kosackregemente, Tasjkent.
6. orenburgska kosackregemente, Skobelev.
2. orenburgska kosackbatteriet ur 1. orenburgska kosackartilleridivisionen, Kerki.

Transbajkalska kosackbrigaden.
1. Verchneudinska regementet (Transbajkalska kosackhären), Troitskosavsk. Detatcherat till Kobdo i Mongoliet.
1. Tjitas regemente (Transbajkalska kosackhären), Tjita.
1. Argunska regementet (Transbajkalska kosackhären), Daurija-stationen på Transbajkaljärnvägen.
Transbajkalska kosackartilleridivisionen med:
1. H.Ke.H. tronarvingen och tsarevitij Alexander Nikolajevitijs transbajkalska batteri, Daurija-stationen.
2. transbajkalska batteriet, Troitskosakov. Detacherat till Gurga i Mongoliet.

Sibiriska kosackbrigaden.
1. Jermak Timofejevs sibiriska kosackregemente, Dzharkent.
2. sibiriska kosackregementet, Dzarkent.

Kubanska plastunbrigaden (plastun var beteckningen för kosackinfanteri. Bara den Kubanska kosackhären hade plastuner i fredstid. Under kriget uppsatte dock även andra kosackhärar plastunförband).
1. GFM storfurst Michail Nikolajevitijs kubanska plastunbataljon, Batum.
2. kubanska plastunbataljonen, Dushet.
3. kubanska plastunbataljonen, Telav.
4. kubanska plastunbataljonen, Jelisavetpol.
5. kubanska plastunbataljonen, Tiflis.
6. kubanska plastunbataljonen, Ladodekhifortifikationen i Tiflis guvernement.

Ussuriska ryttarbrigaden.
1. Nerchinsks regemente (Transbajkalska kosackhären), Grodekovo.
Ussuriska kosackhalvregementet, Chabarovsk. Vid mobiliseringen utbyggt till full regmentsstyrka med hjälp av två sotnier från andra uppbådet och två dito från det tredje uppbådet. Kosackhärarna var organiserade i en aktiv första linje understödd av andra och tredje uppbåden som inte var aktiva i fredstid.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 11 maj 2013 13:10

Övergår så till infanteriet:

1. grenadjärdivisionen.
1. kejsar Alexander II:s Jekaterinoslavska grenadjärregemente, Moskva.
2. H.Ke.H. storfurst Michail Alexandrovitijs Rostovska grenadjärregemente, Moskva.
3. kung Friedrich Wilhelm IV:s Pernovska grenadjärregemente, Moskva. Den preussiske kungens namn togs bort vid krigsutbrottet.
4. GFM Barclay de Tollys Nesvizhska grenadjärregemente, Moskva.
1. GFM greve Bruces grenadjärartilleribrigad, Moskava.

2. grenadjärdivisionen.
5. H.Ke.H. kronprinsens Kievska grenadjärregemente, Moskva.
6. GFM storfurst Michail Nikolajevitijs Tauriska grenadjärregemente, Moskva.
7. Greve Totlebens Samogetiska grenadjärregmente, Moskva.
8. storhertigen av Mecklenburg-Schwerin Friedrichs Moskovitiska grenadjärregemente, Tver.
2. grenadjärartilleribrigaden, Moskva.

3. grenadjärdivisionen.
9. GFM storfurst Nikolaj Nikolajevitijs Sibiriska grenadjärregmente, Vladimir.
10. GFM greve Rumiancev-Zadunajskis Malorossias grenadjärregemente, Vladimir.
11. Generalissimo furst Suvorovs Fanagorias grenadjärregemente, Moskva.
12. kejsar Alexander III:s Astrakhanska grenadjärregemente, Moskva.
3. grenadjärartilleribrigaden, Rostov (Jaroslavdistriktet).

Kaukasiska grenadjärdivisionen.
13. tsar Michail Fedorovitijs Jerivanska livgrenadjärregmente, Manglis.
14. H.Ke.H. kronprinsens Gruzinska grenadjärregemente, Belyi-Klyuch.
15. H.Ke.H. storfurst Konstantin Konstantinovitijs Tifliska grenadjärregmente, Tiflis.
16. H.Ke.H. storfurst Dimitrij Konstantionovitijs Mingreliska grenadjärregmente, Tiflis.
H.Ke.H. storfurst Michail Nikolajevitijs kaukasiska grenadjärartilleribrigad, Tiflis.

Under kriget uppsattes en 5. grenadjärdivision. Den krigsuppsatta 152. infanteridivisionen omvandlades till 6. grenadjärdivisionen och 176. infanteridivisionen blev 2. kaukasiska grenadjärdivisionen. De två sistnämnda dock endast med två grenadjärregementen, divisionens övriga två regementen förblev infanteriregementen. Fast i realiteten var det inte någon egentlig skillnad mellan de två, grenadjärbeteckningen var vid denna tid endast en hedersbetygelse.

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktionen
Inlägg: 7405
Blev medlem: 27 mar 2002 14:52

Re: Kejserliga ryska arméns fredsorganisation 1914

Inlägg av tyskaorden » 12 maj 2013 11:52

1. infanteridivisionen.
1. H.M. konungen av Greklands Nevas infanteriregemente, Roslav.
2. kejsar Alexander III:s Sofias inf.reg., Smolensk.
3. GFM furst Golicyns Narvas inf.reg., Smolensk.
4. H.M. konungen av Sachsens Kopories inf,reg,, Smolensk. Kungens chefskap indrogs vid krigsutbrottet.
1. artilleribrigaden, Smolensk.

2. infanteridivisionen.
5. kejsar Wilhelm I:s Kalugas inf.reg., Novogeorgievsk. Kejsarens namn togs bort vid krigsutbrottet.
6. prins Friedrich Leopold av Preussens Libavas inf.reg., Pultusk. Prinsens chefskap indrogs vid krigsutbrottet.
7. general Tuchkovs Revels inf.reg., Pultusk.
8. Estlands inf.reg., i närheten av Jablonka.
2. artilleribrigaden, Zgierz.

3. infanteridivisionen.
9. kejsar Peter I:s ingermanländska inf.reg., Kaluga.
10. Ny-ingermanländska inf.reg., Kaluga.
11. GFM furst Kutuzov-Smolenskis Pskovska inf.reg., Tula.
12. Veliki-Lukis inf.reg., Tula.
3. artilleribrigaden, Kaluga.

4. infanteridivisionen.
13. GFM furst Volkonskis Belozerska inf.reg., Lomza.
14. kung Peter I av Serbiens Olonets inf.reg., Lomza.
15. GFM furst Anikita Repnins Schlüsselburgska inf.reg., Lomza.
16. Ladogas inf.reg., Lomza.
4. artilleribrigaden, Repninhögkvarteret i Zambrow (1. div.) och Lomza (2. div.).

5. infanteridivisionen.
17. H.Ke.H. storfurst Vladimir Alexandrovitijis Arkhangelska inf.reg., Zhitomir.
18. H.M. konungen av Rumäniens Vologdas inf.reg., Novograd-Volynski.
19. Kostromas inf.reg., Zhitomir.
20. Galich inf.reg., Zhitomir.
5. artilleribrigaden, Zhitomir.

6. infanteridivisionen.
21. Muromska inf.reg., i närheten av Rozhny.
22. H.Ke.H. storfurstinnan Vera Konstantionovas Nisnij Novgorodska inf.reg., Ostrolenka.
23. GFM greve Saltykovs Nizovias inf.reg., Ostrow.
24. general Neverovskis Simbirska inf.reg., Ostrow.
6. artilleribrigaden, Ostrow..