https://stadsmuseet.stockholm/utstallni ... -ansikten/Genom att kombinera historiska fotografier, biografiska data och digital ansiktsigenkänning lyfts Stockholms 1800-talsansikten fram.
https://www.svd.se/a/9pzLdM/stadens-ans ... recenseras...
Men forskningsprojektet ”Stadens ansikten” är inte snävt fotohistoriskt. Det lyfter också fram enskilda levnadsöden, med syftet att ge en bred bild av levnadsvillkor och vardagskultur i Stockholm under decennierna runt förra sekelskiftet. Hur folk vill framställa sig på bild säger mycket om den rådande tidsandan, då som nu.
I projektet medverkar, förutom Stadsmuseet, Polismuseet, forskare vid universiteten i Stockholm och Uppsala, och Stockholms stadsarkiv, som förvarar det så kallade Rotemansarkivet, där Stockholms hela folkbokföring för åren 1878–1926 finns samlad.
...
MVH
Hans