Arabisk slavhandel

Skriv svar
Användarvisningsbild
Marcus
Medlem
Inlägg: 6804
Blev medlem: 22 mars 2002, 21:27
Ort: Sverige

Arabisk slavhandel

Inlägg av Marcus » 9 juni 2010, 17:50

Den arabiska slavhandeln är inte lika välkänd som slavhandeln över Atlanten – trots att den var av samma omfattning. Men den har lämnat ett outplånligt avtryck efter sig. Slaveriet kan tydligt spåras i människornas DNA.
I flera studier som har gjorts de senaste åren framgår det tydligt att folken i Mellanöstern bär på en ansenlig mängd genvarianter som har sitt ursprung i Afrika söder om Sahara.
I en ny studie som publiceras i den vetenskapliga tidskriften BMC Evolutionary Biology har även arvsmassan hos människor från Nordafrika, i första hand Marocko, analyserats.
Forskarna, som är verksamma i Marocko, Portugal och Storbritannien, konstaterar att vissa grupper av genvarianter, så kallade haplogrupper, som är typiska för befolkningarna i det svarta Afrika bärs av en ansenlig del, 20 till 40 procent, av människorna i Nordafrika.
På Arabiska halvön och i Mellanöstern är frekvensen något lägre, 20 till 30 procent, men ändå i högsta grad påtaglig.
Analysen visar också att haplogrupperna överfördes relativt nyligen, historiskt sett. De är med andra ord inte rester av folkvandringar långt tillbaka i tiden.
Den enda rimliga förklaringen, enligt forskarna, är att dessa gener – som är lätta att spåra eftersom de karaktäriseras av ett antal unika mutationer – härrör från slaveriets tid.
Den arabiska slavhandeln är tämligen bortglömd jämfört med den europeiska. Men enligt de mest grundliga uppskattningarna, av historiker som Paul Lovejoy och Ronald Segal, var den nästan exakt lika stor, räknat i antal människoliv.
Cirka 14 miljoner svarta afrikaner fördes över Atlanten till plantagerna i Syd- och Nordamerika. Lika många rövades bort och fördes norrut med kamelkaravaner över Sahara, och med båt över Röda havet och Indiska oceanen till slutdestinationerna i arabvärlden och det väldiga område som skulle komma att ingå i det osmanska imperiet.
Handeln tog fart omkring år 650 i samband med islams segertåg i Nordafrika, och fortsatte sedan ända fram till 1800-talets slut. Den var med andra ord mycket mer utsträckt i tiden än den transatlantiska handeln som bara pågick under knappt 400 år.
Den skilde sig också åt på andra sätt. Slavhandeln över Atlanten handlade i stort sett bara om en enda sak: att skaffa arbetskraft till plantagerna i Nord- och Sydamerika.
I arabvärlden däremot användes slavarna på många olika sätt. De fick ofta utföra hårt kroppsarbete och det var svarta afrikaner som dikade ut träsken runt Eufrat och Tigris. Ibland fick de tjäna som eunucker eller till och med som soldater.
Men framför allt var man ut efter kvinnor som kunde arbeta i hemmen – eller användas som konkubiner. Det ledde till att dubbelt så många kvinnor som män fördes bort med slavkaravanerna. På slavskeppen över Atlanten var förhållandet det omvända.
I slutändan fick detta en högst påtaglig effekt. På det västra halvklotet förblev slavarna en åtskild folkgrupp under mycket lång tid. Den blandades bara långsamt upp med de vita eller indianerna – eller inte alls. Förhållandet kvarstod i hög grad även efter slaveriets avskaffande, framför allt i USA.
I Nordafrika och Mellanöstern däremot, skedde en ständig uppblandning mellan slavar och slavägare eftersom merparten av slavarna var kvinnor som utnyttjades sexuellt. Därför är det i dag svårt att se några markanta spår efter slavhandeln i dagens Marocko, Egypten och Saudiarabien – trots att några av länderna på Arabiska halvön förbjöd slaveri så sent som 1962–63, och Oman först 1970.
Fast i människornas DNA lever historien vidare. Slavarna lämnade efter sig ett genetiskt avtryck som bär vittnesmål om alla de människor som för inte så länge sedan fördes bort från sina hemländer med våld.
http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/slav ... -1.1118565

/Marcus

Krappfiskarn
Medlem
Inlägg: 103
Blev medlem: 11 juni 2009, 12:58

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av Krappfiskarn » 9 juni 2010, 18:36

Jag är tveksam till att man kan tillskriva större delen av distributionen till slaveriet.
Blogg
Uppdaterad 9/11/2010

Användarvisningsbild
Kapten_Gars
Medlem
Inlägg: 3112
Blev medlem: 6 augusti 2003, 17:20
Ort: Göteborg

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av Kapten_Gars » 9 juni 2010, 19:13

Det är intressant att man helt fokuserar på afrika(?), den muslimska världens törst efter slavar ledde också till att mäniskor fördes bort i stor omfattning från Europa och Centralasien.

F.ö så skall det bli intressant att se om artikeln får några följder för författaren, när Dick Harrison vågade skriva om den arabiska slavhandeln så utsattes han för rasande angrepp från vissa grupper inklusive grova personagrepp.

Krappfiskarn
Medlem
Inlägg: 103
Blev medlem: 11 juni 2009, 12:58

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av Krappfiskarn » 9 juni 2010, 19:46

Kapten_Gars skrev: F.ö så skall det bli intressant att se om artikeln får några följder för författaren, när Dick Harrison vågade skriva om den arabiska slavhandeln så utsattes han för rasande angrepp från vissa grupper inklusive grova personagrepp.
Författarna är från Marocko, Portugal och Storbritannien, ingen har hittills kritiserat dem för mer än vissa slutsatser de dragit (men då handlar det inte om "politik", "rasism", "anklagelser" osv utan om tolkningen av data).

I en perfekt värld skulle kritiken mot Harrisons böcker varit sakliga och diskussioner om tolkning av data och inte massa kommentarer från "samhällsvetare" som har sitt huvud så långt upp i sin ända att de kvävs på sitt egna skitsnack. Men jag är nog en drömmare bara. :)
Blogg
Uppdaterad 9/11/2010

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av varjag » 9 juni 2010, 23:50

Araber/berber - håller ju fortfarande på med slavhandel i Afrika, speciellt Mauretanien. Som ''avskaffat'' slaveriet upprepade gånger, sist det var 2007 :roll:

http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_modern_Africa


http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_Mauritania

Varjag

oilc
Tidigare medlem
Inlägg: 645
Blev medlem: 3 januari 2008, 14:05
Ort: Sverige

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av oilc » 16 juni 2010, 17:23

Kapten_Gars skrev:Det är intressant att man helt fokuserar på afrika(?), den muslimska världens törst efter slavar ledde också till att mäniskor fördes bort i stor omfattning från Europa och Centralasien.
En sak jag tänker på här är de slavhandlare som förde bort kvinnor från Europa till haremen i mellanöstern. Den osmanske sultanens harem topkapi i Istanbul var full med europeiska kvinnor, främst från Ryssland, Ukraina och Grekland men även Italien, Polen och Island. Jag har länge tänkt läsa på mer om den saken. I västra europa ska särskilt Island och Färöarna ha varit utsatta för strandhugg från arabiska slavhandlare. Under stora nordiska kriget 1700-21 ska även en del svenska kvinnor (och män) ha hamnat på slavmarknaden i Istanbul. Annars såldes ju även små nakna flickor från Armenien och Georgien på auktion i Kairo till långt in på 1800-talet. Sultanenes harem i Istanbul stängdes först 1924.

Giancarlo
Medlem
Inlägg: 3161
Blev medlem: 9 januari 2006, 01:53
Ort: Lund

Re: Arabisk slavhandel

Inlägg av Giancarlo » 20 juni 2010, 03:37

oilc skrev: En sak jag tänker på här är de slavhandlare som förde bort kvinnor från Europa till haremen i mellanöstern. Den osmanske sultanens harem topkapi i Istanbul var full med europeiska kvinnor, främst från Ryssland, Ukraina och Grekland men även Italien, Polen och Island. Jag har länge tänkt läsa på mer om den saken.
En mycket intressant kvinna som fördes bort på detta vis var Hürrem eller Roxelana. http://en.wikipedia.org/wiki/Roxelana
En kvinna som gick från slavkonkubin hos Süleiman I till en maktfaktor att räkna med i hela det osmanska riket.
Gentlemen may talk of the age of chivalry, but remember the ploughmen, poachers and pickpockets whom they lead. It is with these sad instruments that your great warriors and kings have been doing their murderous work in the world.

Skriv svar