Trippelalliansen 1882-1915.

Skriv svar
Confident
Tidigare medlem
Inlägg: 406
Blev medlem: 23 april 2004, 15:27
Ort: Helsingborg

Trippelalliansen 1882-1915.

Inlägg av Confident » 13 september 2004, 15:26

Förbundet mellan Tyskland, Österrike-Ungern och Italien 1882-1915: vad var det för förbund, vilket syfte hade den och av vilka och var stiftades den?

Upplöstes den i och med Italiens inträde i Första Världskriget?
Kan det ha varit en ekonomisk allians?

Finns det någon bra sida på svenska om detta förbund?

Tacksam för svar.


/Desmond.

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 13 september 2004, 20:54

Tyskland och Österrike-Ungern slöt en hemlig allians redan 1979. För Tysklands del var det främst med syfte att issolera Frankrike politiskt och undvika fransk revanschpolitik gällande Elsass-Lothringen. Österrike-Ungern ville främst kontra rysk inblanding på Balkan. Italien ville även de kontra fransk kolonialpolitik.
Det hela föll nog ganska mycket på att Italien och Österrike-Ungern hade för mycket politiska konflikter sinsemellan gällande Balkan. Italien ville utöka sitt territorium och sin makt i Adriatiska havet, Österrike-Ungern ville minska Italiens makt i detta område. När Frankrike och Italien till slut kom överens angående kolonier i Afrika (Tunisien speciellt) så var förbundets mening för Italien egentligen förbrukat. Italien närmade sig Frankrike och Ryssland i deras stöd till Serbien, och när väl Första Världskriget startade (Österrike-Ungern anföll Serbien) så ville inte Italien vara med längre.

Projekt runeberg publicerande på nätet av Nordisk Familjebok duger väl ganska bra i det här fallet: http://www.lysator.liu.se/runeberg/nfci/0412.html

Mvh -Dan

Användarvisningsbild
Halifírien
Medlem
Inlägg: 308
Blev medlem: 8 mars 2004, 17:02
Ort: Linköping

Inlägg av Halifírien » 13 september 2004, 21:12

Gick Italien "officiellt" (vet att det är fel ord eftersom den aldrig var officiell) ur alliansen 1914, eller väntade de med det ända tills krigsförklaringen? Blev Österrike och Tyskland förvånade när italienarna "plötsligen" förrådde dem och bytte sida, eller var det väntat?

Henke
Medlem
Inlägg: 1226
Blev medlem: 25 september 2003, 18:27
Ort: Stockholm

Inlägg av Henke » 13 september 2004, 21:26

Dûrion Annûndil skrev:Tyskland och Österrike-Ungern slöt en hemlig allians redan 1979.
Kanske lite sent kan man tycka. :P :)
Blev Österrike och Tyskland förvånade när italienarna "plötsligen" förrådde dem och bytte sida, eller var det väntat?
Italien förklarade sig till att börja med neutralt, eftersom de hade en hemlig överenskommelse med Frankrike som i korthet gick ut på att trippelalliansen inte gällde Italien i händelse av ett tyskt angrepp på Frankrike. De gick med i kriget först i maj 1915, så det var inte fråga om ett sidbyte över en natt. Huruvida någon blev särskilt förvånad vid tillfället vet jag inte.

Henrik

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 16 september 2004, 21:09

Henke skrev:
Dûrion Annûndil skrev:Tyskland och Österrike-Ungern slöt en hemlig allians redan 1979.
Kanske lite sent kan man tycka. :P :)
Tack Henke för påpekandet. 1879 ska det naturligtvis vara.

Mvh -Dan

Brynolf_1
Ny medlem
Inlägg: 5
Blev medlem: 26 september 2004, 14:05
Ort: Stockholm

Inlägg av Brynolf_1 » 27 september 2004, 10:55

Italien anslöt sig till centralmakterna 1906, men upptäckte när kriget närmade sig, att italienska intressen knappast främjades av detta. Armén och flottan var under uppbyggnad, och skulle inte kunna stå emot de franska och brittiska. Österrike vägrade utlova några territoriella vinster för att få med Italien i kriget, något som Ryssland däremot lockade med. Italien lyckades dra sig ur alliansens villkor genom en tveksam tolkning av föredragets text, och höll sig neutrala i början av kriget.

Efter noggranna övervägningar närmade sig Italien en krigsförklaring under mars och april 1915. Omständigheterna talade för en anslutning till Frankrike, Ryssland och Storbritannien. Österrike brottades med en nationell och militär kris, Turkiet var upptagna på andra fronter.

Den tyske ambassadören försökte få italienarna att tänka om, genom att utlova de Österrikiska områden Italien åtrådde. Detta tyder på att omvärlden var medvetna om Italiens tankar. När Italien väl anföll den 23 maj 1915, hade Österrike redan befäst gränsen med sju divisioner, så Italien utgjorde knappast något överraskningsmoment. Som bäst öppnades en ny front, som dock inte band särskilt stora delar av Österrikes resurser. Italiens motgångar längs denna front utgjorde snarare ett nedköp för de allierade, då de fick lägga om vissa planer och distribuera om trupp för att se till att inte Italien invaderades.

Användarvisningsbild
Löwe
Medlem
Inlägg: 1525
Blev medlem: 11 september 2003, 12:27
Ort: Kalmar

Inlägg av Löwe » 27 september 2004, 22:30

Kolla här: eftersom propagandan så tydligt visar Italien som förrädare, borde man väl blivit lite förvånade ändå?

Å andra sidan är ju propaganda till för att odla hat.

Skriv svar