Bilbos ålder

Diskussioner kring J.R.R. Tolkien och hans verk.
Skriv svar
Fasans Lord
Medlem
Inlägg: 413
Blev medlem: 23 mars 2002, 18:02
Ort: Lund
Kontakt:

Bilbos ålder

Inlägg av Fasans Lord » 5 september 2003, 23:14

När Frodo kommer tillbaka till Vattnadal och träffar Bilbo efter att ha förstört Ringen sägs det att bilbo är 129 år gammal.
Hur hänger det ihop?
Borde han inte vara yngre?

Användarvisningsbild
Den stegrande kamelen
Medlem
Inlägg: 991
Blev medlem: 23 mars 2002, 21:08
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av Den stegrande kamelen » 5 september 2003, 23:37

När Bilbo firar sin elftiettårsdag så fyller Frodo 33, mogen mannaålder. (De fyller ju också ett gross, 144, tillsammans, som Bilbo påpekar i sitt tal.)

Frodo ger sig av med ringen samma dag som han fyller 50. Lite enkel matematik ger vid handen att Bilbo fyller 128 just den dagen. Sedan går det ett år innan Frodo är tillbaka, men hur mycket Bilbo fyller då får du räkna ut själv! :P

Men det är ganska lätt hänt att låta sig förvirras av filmen, där de helt enkelt struntar i de 17 år som går mellan Bilbos försvinnande och Frodos avfärd. Det hade heller inte varit någon större poäng i att ta med de åren i filmen, man behöver ju inte slaviskt följa förlagan på alla punkter bara för sakens skull, de gånger det inte hade tillfört filmen något. Tycker jag alltså, men jag tror mig ha förstått att det finns andra åsikter i den frågan... 8)

Användarvisningsbild
Aeglos
Medlem
Inlägg: 239
Blev medlem: 30 juni 2003, 17:34
Ort: Sundsvall

Inlägg av Aeglos » 6 september 2003, 11:56

(Citat från en kille i min klass, när jag och en annan kompis snackade Sagan Om Ringen)- "Jag är inte så jävla insatt i Bilbo!

Fasans Lord
Medlem
Inlägg: 413
Blev medlem: 23 mars 2002, 18:02
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av Fasans Lord » 6 september 2003, 13:55

Ok, tack för svar. Trodde att det bara gått 9 år mellam Bilbos och Frodos avfärder.

Användarvisningsbild
RL
Ny medlem
Inlägg: 10
Blev medlem: 6 september 2003, 19:02
Ort: sverige

Inlägg av RL » 6 september 2003, 23:37

tack! då fick man reda på de oxå ;) hade glömt de va ett tag sen jag läste boken å jag har gått å funderat på de! ;)

Skriv svar