Archaeologist claims finding wreck of legendary medieval ship
http://www.finlandtimes.fi/national/201 ... ieval-ship
HS: Vrak fullt av skatter hittat
http://hbl.fi/nyheter/2015-05-01/753657 ... ter-hittat
Hansaskeppet Hanneke Wrome ligger på havsbottnen utanför Jussarö, fullt av skatter, hävdar dykaren och vrakletaren Rauno Koivusaari i HS.
Då hansaskeppet Hanneke Wrome förliste på Östesjön år 1468 var det ett skeppsbrott som skakade hela regionen. Med sig i djupet tog skeppet kanske till och med 200 personer och en sällsynt värdefull last. Nu kan skeppsvraket ha hittats, en bit söderom Jussarö, rapporterar Helsingin Sanomat. Tidningen har intervjuat dykaren och vrakletaren Rauno Koivusaari, som är säker på sin sak. Med sig från djupet har han bild- och videobevis, men än är det inte bekräftat att det faktiskt är frågan om Hanneke Wrome. Nästa dykning gör han tillsammans med Museiverket.
– Där på bottnen kommer att hittas allt möjligt spännande. För mig är den här saken helt klar, men för de akademiska kretsarna behövs ännu konkreta bevis, säger Koivusaari, som var den som ledde dykargruppen som hittade vraket Vrouw Maria 1999.
Med i lasten på skeppet ska det bland annat finnas guldpengar, som i dag kan vara värda till och med flera miljoner euro, skriver HS.